Cały dział opracowany na podstawie książki "Quidditch przez wieki" oraz własnych opracowań.
Mecze odbywają się na owalnym boisku. Ścigający starają się przerzucić kafla przez obręcze (dawniej kosze), w ten sposób zdobywają punkty dla swojej drużyny. Dostępu do bramek swojej drużyny strzeże obrońca, z kolei o bezpieczeństwo ścigających dbają dwaj pałkarze. Ich zadaniem jest odbijanie zmierzającego w kierunku ich graczy tłuczka. No i chyba najważniejszy członek drużyny - szukający. Ma on za zadanie złapanie złotego znicza za który to wyczyn drużyna zdobywa 150 punktów, co większości przypadków zapewnia zwycięstwo, (zdarzają się jednak wyjątki, jak np. na Mistrzostwach Świata w Quidditchu).
Historia Quidditcha

Pierwszymi grami miotlarskimi w jakie grali czarodzieje były (w niektórych przypadkach nadal są):

- doroczny wyścig na miotłach (organizowany do dziś w Szwecji),

- stichstock wczesnośredniowieczna gra niemiecka – znana u nas jako sztychsztok, zaniknął
w XIV w.,

- aingingein – gra popularna w Irlandii,

- creaothceann – szkocka gra z XI w. zakazana przez MM w 1762 r.,

- shuntbumps – gra popularna w hrabstwie Devon w Anglii,

- swivenhodge – narodziła się w Herefordshire. Grywa się w niego w Anglii do dzisiaj, choć nigdy nie zdobyła ona wielkiej popularności.

Quidditch narodził się w średniowieczu w Queerditch Marsh. Pierwsze wzmianki o grze znajdziemy w pamiętniku (znajdującym się obecnie w Muzeum Quidditcha w Londynie) Gestie Keddle, która w XI w. zamieszkiwała na skraju moczarów Oueerditch Marsh. Tuż obok jej posiadłości młodzi sąsiedzi grali w grę, która polegała na rzucaniu do siebie piłką, starając się ją wybić w rosnące nieopodal drzewa (ówczesna forma dzisiejszych bramek). W tym czasie śmigały wokół nich dwa ciężkie kamienie, które starały trafić się w graczy i zwalić je z mioteł (pierwsze tłuczki).

Kolejne wzmianki o tej grze napotykamy dopiero 100 lat później. W tym przypadku chodzi o list (znajdujący się w archiwum norweskiego MM) czarodzieja Goodwina Keen piszącego do swojego norweskiego kuzyna. W liście następuje pierwsza wzmianka o „łapaczu” – czyli prawdopodobnie poprzedniku dzisiejszego ścigającego. Po raz pierwszy też strzelało się nie do drzew, ale do beczułek umieszczonych na wysokich palach.

Pierwsze wzmianki o złotym zniczu miały miejsce dopiero w połowie XIII w. A wszystko zaczęło się od małego ptaszka – Złotego znikacza – który to dzisiaj jest gatunkiem chronionym. Ze względu na swoją zwinność i szybkość był on bardzo trudnym łupem, a ten kto go złowił zyskiwał powszechną sławę i otrzymywał worek pieniędzy. Po raz pierwszy użyto go w grze w 1269 r., podczas której udział brał sam przewodniczący Rady Czarodziejów. To właśnie on przyniósł klatkę ze Znikaczem i zaproponował użycie go w grze, a ten kto go złapie miał otrzymać 150 galeonów. Jednak dzięki interwencji jednej z obserwatorek udało się jej uratować biednego ptaszka i wypuścić go na wolność. Mimo pierwszego nieudanego meczu wkrótce podczas każdej gry zaczęto wypuszczać z klatek złote znikacie, a jeden z graczy miał za zadanie schwytanie ptaszka. Jak można się domyślić biedny ptaszek ginął zgnieciony przez gracza. W związku z tym w połowie kolejnego stulecia Znikaczy było tak mało, że Rada Czarodziejów uczyniła ptaszki gatunkiem chronionym i zakazała wykorzystywania go w grze. Wtedy też zaczęły się intensywne prace nad wynalezieniem czegoś, co mogło zastąpić złotego Znikacza. Za wynalazcę dzisiejszego złotego znicza uważa się Bosmana Wrighta z Doliny Godzika. Udało mu się stworzyć piłkę z metalu o wielkości i wadze jaką miał ptak oraz naśladującą jego zachowanie. Można powiedzieć, że zakończyło to okres kształtowania się gry która jest tak dzisiaj powszechna w świecie czarodziejów.Reguły gry

1. Nie ogranicza się wysokości na jaką gracze mogą się wzbić podczas meczu, ale nie wolno im wylecieć poza granice boiska. Jeśli gracz przeleci poza linię boiska, jego drużyna musi oddać kafla przeciwnikowi.

2. Kapitan drużyny może zażądać „czasu”, czyli krótkiej przerwy w grze, sygnalizując to sędziemu. Tylko wtedy stopy graczy mogą dotknąć ziemi. Przerwa w grze może trwać do dwóch godzin, jeśli mecz trwał już ponad dwanaście godzin. Jeśli drużyna niw wróci na boisko po dwóch godzinach, zostanie zdyskwalifikowana.

3. Sędzia może zarządzić rzuty karne. Ścigający, który wykonuje rzut karny, leci znad koła środkowego ku polu bramkowemu przeciwnika. W polu bramkowym może pozostać tylko obrońca. Podczas wykonywania rzutu karnego wszyscy pozostali gracze muszą trzymać się z boku.

4. Można odbierać kafla przeciwnikowi, ale w żadnym przypadku nie wolno chwytać go za jakąkolwiek część ciała.

5. W przypadku kontuzji któregoś z graczy nie wolno zastępować go innym. Drużyna musi grać dalej bez kontuzjowanego gracza.

6. Na pole gry można wznosić różdżki, ale w żadnym przypadku nie wolno ich użyć przeciw członkom drużyny przeciwnika, przeciw ich miotłom, przeciw sędziemu, przeciw piłkom lub przeciw któremukolwiek z widzów.

7. Mecz quidditcha kończy się wtedy, gdy zostanie złapany złoty znicz, albo kiedy zgodzą się na to kapitanowie obu drużyn.Rodzaje piłek

Kafel
W zasadzie od zawsze kafel robiony był ze skóry. Na samym początku była to zwykła, szyta piłka skórzana, często z rzemiennym uchwytem. Uchwyt był potrzebny do łapania jej i rzucania jedną ręką, gdyż piłka była niezaczarowana. Używano również kafli z dziurami na palce. Dopiero, gdy w 1875 roku odkryto zaklęcie „uchwytu” pętle stały się zbędne, gdyż zaczarowana piłka sama przylegała do dłoni ścigającego. Ma on 12 cali średnicy i jest piłką bezszwową koloru czerwonego.

Od 1711 r. jest używany w niezmienionej formie. Barwę czerwoną nadano mu w celu uniknięcia trudności jakich mieli gracze ze znalezieniem go w błocie boiska podczas meczy odbywających się np. w trakcie ulewnego deszczu. Z kolei dzięki czarownicy Disy Pennifold zawdzięczamy pomysł zaczarowania go. Obserwując coraz bardziej zirytowanych nieustannym nurkowaniem do ziemi (po upuszczonego kafla) ścigających, wpadła na pomysł, aby nałożyć na niego zaklęcie. Od tej pory kafel spada na ziemie powoli, jakby przez wodę, co pozwala ścigającym na schwytanie go w powietrzu.


Tłuczki

Pierwszymi tłuczkami były po prostu kamienie (zwane również posokami), którym nadawano kształt piłek. Niestety miały one słabą stronę, kiedy pałkarz zbyt mocno uderzył je pałką rozsypywały się po prostu w żwir, który przez resztę meczu ścigał zawodników. Dlatego też już na początku XVI w. zaczęto eksperymentować z tłuczkami wykonanymi z metalu. Słynna znawczyni wyrobów czarodziejskich Agata Chubb zidentyfikowała aż 12 ołowianych tłuczków z tego okresu.
Wbrew nadziejom ołów okazał się materiałem zbyt miękkim. Każde nowe wgłębienie powodowało odchylenie toru lotu tłuczka, który zgodnie z zasadami powinien być całkowicie prosty.
Dzisiejsze tłuczki wykonane są z żelaza i mają 10 cali średnicy. Są tak zaczarowane, by nieustannie ścigać wszystkich graczy. Zadaniem pałkarzy jest odbijanie tłuczków jak najdalej od swojej drużyny.
Złoty znicz

Ma rozmiar orzecha włoskiego, jest tak zaczarowany, aby jak najdłużej unikać złapania.Gracze

Obrońca (1 zawodnik) - pierwsze wzmianki o obrońcy pochodzą już z XIII w., jednak jego rola zmieniła się od tego czasu. Dawniej obrońca mógł poruszać się po całym boisku oraz strzelać gole. Dopiero w 1620 roku zadania obrońcy zostały uproszczone. Pojawiły się pola bramkowe, a obrońcy pozostawali przede wszystkim w ich obrębie strzegąc swoich bramek.

Pałkarze (2 zawodników) - istnieją oni prawdopodobnie od czasu wprowadzenia tłuczków. Ich zadania jako takie nie uległy zbytnim zmianom. Ich głównym zadaniem było i jest strzeżenie pozostałych graczy ze swojej drużyny przed tłuczkami. Ich głównym „narzędziem pracy” jest pałka (dawniej używano maczugi). Nigdy nie mieli oni za zadanie strzelanie goli, ani nie łapali kafla. Dobry pałkarz musi być przede wszystkim silny, aby móc skutecznie odbijać tłuczki. Powinien posiadać też świetne wyczucie równowagi, gdyż czasami są oni zmuszeni do oderwania obu dłonie od miotły, by silniej odbić tłuczek pałką trzymaną oburącz.

Ścigający (3 zawodników) - od samego początku głównym celem quidditch’a było wbijanie przeciwnikowi goli. Dlatego też, ścigający to najstarsza pozycja jaka istnieje w tej grze.
Ścigający podają sobie kafla w locie, a za każde przerzucenie go przez obręcz przeciwników otrzymują 10 punktów dla swojej drużyny.

Szukający (1 gracz) - główną cechą szukającego powinna być szybkość, zwinność i lekkość. Powinni bardzo dobrze trzymać się na miotle oraz mieć „bystre” oko. Ponieważ złapanie znicza bardzo często przesądza o wygranej, to właśnie szukający jest najczęstszym celem ataków zawodników drużyny przeciwnej. To właśnie szukający odnosi najcięższe kontuzje, ale z drugiej strony bycie szukającym to powód do dumy – gdyż zostają nimi najczęściej zawodnicy najlepiej latający na miotle.
10 najczęstszych fauli


NAZWAODNOSI SIĘOPIS
traldo wszystkich graczychwytanie za ogon miotły przeciwnika w celu spowolnienia lub zatrzymania jej lotu
szarża do wszystkich graczy lot w kierunku przeciwnika w celu
spowodowania zderzenia
blok do wszystkich graczy w celu wytrącenia z kursu
przeciwnika blokowanie swoją miotłą jego miotłę
szturch do wszystkich graczy brutalne zagranie łokciami wobec
przeciwnika
spalenie znicza do wszystkich graczy poza
szukającym
dotknięcie lub złapanie znicza
przez któregokolwiek z graczy (oczywiście oprócz
szukającego)
nicowanie tylko do obrońcy polega na wsadzeniu jakiejkolwiek
części ciała do obręczy w celu wybicia wlatującego w
nią kafla
wtyk tylko dla ścigających w chwili gdy kafel przechodzi
przez obręcz nie może być trzymany przez ścigającego,
lecz przez niego rzucony
fałsz tylko dla ścigających manipulowanie kaflem tak, aby
spadał zygzakiem lub szybciej
ogłupianie tylko dla ścigających wtargnięcie na pole bramkowe
więcej niż jednego ścigającego.
stłuczka tylko do pałkarzy polega na wybiciu w kierunku
widowni tłuczka, ma to na celu zatrzymanie gry w celu
„ochrony” widzów; wykorzystywane jest czasami przy
powstrzymaniu ścigającego od strzelenia gola

DRUŻYNYWielka Brytania & Irlandia

Armaty z Chudley

Chluba Portree

Harpie z Holyhead

Jastrzębie z Falmouth

Katapulty z Caerphilly

Nietoperze z Ballycastle

Osy z Wimbourne

Pustułki z Kenmare

Sroki z Montrose

Strzały z Appleby

Tajfuny z Tutshill

Wędrowcy z Wigtown

Zjednoczeni z PuddlemereFrancja

Pogromcy Kafla z QuiberonLitwa

Gargulce z GródkaLuksemburg

Bombardierzy z BignovilleNiemcy

Sokoły z HeidelberguPolska

Gobliny z GrodziskaPortugalia

Armada z BragiAustralia & Nowa Zelandia

Papugi z Moutohory

Pioruny z Thundelarry

Wojownicy z WoollongongEtiopia

Pogromcy Olbrzymów z GimbiTanzania

Słoneczne Dziryty z SumbawangaTogo

Zaklinacze z CzambaUganda

Buławy z PatongaStany Zjednoczone Ameryki Północnej

Gwiazdy ze Sweetwater

Zięby z FitchburgaKanada

Meteoryty z Moose Jaw

Młoty z Haileybury

Niezrównani ze StonewallPeru

Brzytwodzioby z TarapotoJaponia


Toyohashi Tengu
Dodano: 13 mar 2015 przez: Anagda »9893 czytań i 5 komentarzy
7296
lcklck16 dnia marzec 28 2017 13:16:24

chanyuan2017.03.28
michael kors outlet
true religion sale
ralph lauren outlet
ralph lauren polo
michael kors handbags sale
adidas shoes
prada sunglasses
pandora outlet
ray ban sunglasses
air max 90
ray bans
ysl outlet
coach outlet
cheap ray ban sunglasses
nike roshe run
mcm backpack
tods outlet
jerseys wholesale
nike store uk
coach outlet online
louis vuitton
louis vuitton handbags
replica watches
kate spade handbags
pandora charms sale clearance
cheap mlb jerseys
ecco shoes
polo ralph lauren
michael kors handbags
louis vuitton outlet
oakley sunglasses
mulberry handbags
michael kors outlet online
coach outlet online coach factory outlet
ferragamo shoes
nike outlet
michael kors outlet clearance
cartier watches
burberry outlet
air max 90
lebron james shoes
cheap jordans
oakley sunglasses
lacoste pas cher
cartier watches
christian louboutin shoes
mulberry outlet
dior sunglasses
coach outlet store online
borse gucci
ralph lauren uk
oakley sunglasses wholesale
oakley sunglasses sale
michael kors handbags
gucci outlet
coach outlet store online
mulberry bags
coach outlet
christian louboutin sale
longchamp
nike shoes uk
ray bans
rolex watches
cheap ray ban sunglasses
cleveland cavaliers jersey
air max uk
michael kors factory outlet
michael kors wallets for women
michael kors outlet clearance
oakley sunglasses wholesale
fitflops sale
michael kors outlet online
mulberry handbags sale
ray ban wayfarer
burberry canada
futbol baratas
ray ban sunglasses
cazal sunglasses
mizuno running shoes
cheap ray ban sunglasses
nike air max
mulberry handbags
hermes outlet
christian louboutin sale
cheap oakley sunglasses
vans shoes
michael kors uk
oakley sunglasses
rolex watches
Basketball Shoes
cheap oakley sunglasses
mcm outlet
hollister uk
fitflops
polo ralph lauren
cheap nhl jerseys
ray ban sunglasses uk
swarovski crystal
christian louboutin outlet
nfl jerseys wholesale

7329
xiaozheng6666 dnia maj 27 2017 07:12:41

2017-5-27 xiaozheng6666
ray bans sunglasses outlet
coach factory outlet
oakley sunglasses wholesale
jordan shoes
mont blanc pens
giuseppe zanotti outlet
true religion jeans
mont blanc pens
oakley sunglasses
ralph lauren uk
ugg outlet
coach outlet
polo ralph lauren
fitflops sale clearance
cheap uggs
michael kors outlet clearance
cheap ray bans sunglasses
fitflop sandals
polo ralph lauren
oakley sunglasses
christian louboutin outlet
hermes belts outlet
ralph lauren polo
nike outlet store
nike factory outlet
coach outlet store online
valentino outlet
michael kors outlet clearance
cheap ray ban sunglasses
coach outlet online
oakley sunglasses for men
true religion jeans sale
christian louboutin shoes
ralph lauren
true religion
kate spade outlet store
fitflops clearance
ed hardy
polo ralph lauren
oakley sunglasses wholesale
kate spade bags
valentino shoes
prada outlet
ralph lauren outlet
coach outlet
air jordan shoes
polo outlet
mlb jerseys
canada goose outlet
michael kors outlet
pandora charms
ugg outlet
michael kors outlet online
mont blanc
cheap jordans
michael kors outlet clearance
true religion outlet online
air jordan 4
nike shoes
polo outlet
coach outlet online
polo ralph lauren
fred perry
polo outlet
pandora bracelet
nike shoes for women
fred perry polo
true religion outlet store
polo ralph lauren outlet
adidas yeezy boost
adidas yeezy shoes
longchamp outlet online
pandora jewelry
canada goose
coach outlet
michael kors outlet clearance
canada goose outlet
cheap nba jersey
mlb jerseys wholesale
coach outlet online
canada goose outlet
coach factory outlet
adidas outlet store
cheap uggs
true religion jeans
longchamp
polo ralph lauren outlet online
ray ban sunglasses wholesale
nike shoes outlet
lebron shoes
fred perry clothing
kate spade handbags
true religion outlet
hermes outlet
ray ban sunglasses
cheap jordans for sale
cheap mlb jerseys
pandora outlet
nike shoes
pandora outlet store
oakley sunglasses wholesale
nike outlet
kate spade outlet store
coach factory outlet online
ed hardy clothing
ralph lauren outlet
longchamp outlet
oakley sunglasses wholesale
true religion jeans
cheap oakley sunglasses
oakley sunglasses wholesale
kate spade outlet online
nike shoes on sale
polo ralph lauren
kate spade outlet
oakley sunglasses outlet
ralph lauren outlet
polo ralph lauren outlet online
christian louboutin sale
cheap oakley sunglasses
ugg outlet online
polo ralph lauren outlet
pandora jewelry
adidas outlet
michael kors handbags
true religion outlet
cheap jordans for sale
michael kors outlet online store
cheap oakley sunglasses
michael kors outlet clearance
oakley sunglasses
polo ralph lauren
asics outlet
mbt shoes
fred perry outlet
prada outlet store
christian louboutin outlet
ralph lauren
lacoste shirts
polo shirts
polo outlet
michael kors handbags sale
longchamp outlet
ray ban sunglasses
michael kors outlet
polo ralph lauren outlet online
cheap nhl jerseys
coach factory outlet
michael kors outlet
nike shoes for men
michael kors outlet online
canada goose jackets
canada goose outlet
fitflop sandals
valentino shoes
christian louboutin outlet
michael kors outlet clearance
cheap mlb jerseys
polo shirts
ralph lauren shirts
polo ralph lauren
uggs outlet
yeezy boost
mlb jerseys
ralph lauren polo
ray ban sunglasses
michael kors outlet
polo outlet
polo outlet
ralph lauren polo shirts
christian louboutin shoes
kate spade outlet
lebron james shoes
michael kors outlet
pandora outlet online
kate spade bags
polo ralph lauren outlet
ray ban
ray ban sunglasses outlet
coach factory outlet
nike outlet
michael kors handbags
adidas yeezy
kate spade outlet online store
michael kors outlet online
fred perry clothing
nfl jerseys
coach factory outlet
polo ralph lauren outlet online
canada goose
christian louboutin shoes
polo ralph lauren pas cher
cheap ugg boots
pandora jewelry sale
polo ralph lauren outlet online
ray ban sunglasses on sale
fitflops sale clearance
prada outlet stores
michael kors outlet
ralph lauren uk
ralph lauren outlet
true religion outlet
michael kors outlet online
michael kors outlet
true religion outlet store
oakley sunglasses
nike shoes
polo ralph lauren
coach outlet
oakley sunglasses wholesale
prada outlet store
ray ban pas cher
coach outlet online
polo ralph lauren
cheap oakley sunglasses
michael kors outlet
cheap jerseys wholesale
cheap oakley sunglasses
oakley sunglasses
oakley sunglasses
ugg boots
pandora rings
oakley sunglasses wholesale
mont blanc outlet
nike outlet store
ralph lauren shirts
michael kors outlet
polo ralph lauren outlet
coach outlet store online
cheap ray ban sunglasses
ralph lauren uk
michael kors outlet online
canada goose jackets
coach outlet store online
coach outlet
coach factory outlet
fred perry polo shirts
nike shoes for men
air jordan shoes
mlb jerseys wholesale
mbt shoes
cheap mlb jerseys
fitflops sale
mbt outlet
polo outlet
coach outlet
nike shoes for men
polo ralph lauren outlet
nike outlet
ralph lauren
adidas outlet
michael kors outlet
coach outlet online
ralph lauren outlet
valentino outlet store
michael kors
polo outlet
canada goose jackets
coach outlet online
longchamp outlet store
canada goose
asics shoes
polo outlet
pandora jewelry
coach factory outlet
cheap oakley sunglasses
cheap jordan shoes
coach factory outlet online
ralph lauren uk
oakley sunglasses
yeezy shoes
michael kors outlet store
coach outlet clearance
nike shoes
adidas yeezy shoes
michael kors outlet clearance
air jordan shoes
mcm bag
michael kors outlet online
prada outlet online
michael kors handbags
polo ralph lauren
coach outlet
canada goose jackets
fitflops sale
coach outlet online
ralph lauren outlet
canada goose
lacoste outlet
christian louboutin shoes
cheap oakley sunglasses
cheap ray ban sunglasses
ralph lauren
ugg boots
michael kors outlet
mont blanc pens
polo ralph lauren
ralph lauren pas cher
christian louboutin
yeezy boost 350 v2
ralph lauren polo
cheap nfl jerseys
ralph lauren
michael kors outlet clearance
ray ban sunglasses
mlb jerseys
mbt shoes outlet
canada goose jackets
christian louboutin
lacoste polo
mont blanc outlet
mcm outlet
valentino outlet store
kate spade handbags
michael kors outlet online
coach outlet online
cheap nike shoes
hermes outlet
coach outlet online
cheap oakley sunglasses
nike outlet
mont blanc outlet
nike air jordan 4
oakley sunglasses wholesale
coach factory outlet
adidas nmd
michael kors outlet
coach factory outlet
ray ban sunglasses
michael kors outlet online
oakley sunglasses
canada goose outlet
cheap jordans
ralph lauren uk
michael kors outlet store
mulberry bags
cheap authentic nba jerseys
cheap jerseys
polo ralph lauren
coach outlet
mulberry uk
polo ralph lauren outlet
fitflops sale clearance
prada outlet
michael kors outlet
nike shoes
cheap nike shoes
christian louboutin sale
ralph lauren
birkenstock outlet
mcm backpack
michael kors outlet
ray ban sunglasses outlet
asics running shoes
michael kors outlet stores
lacoste shoes
longchamp handbags
ed hardy outlet
oakley sunglasses
polo ralph lauren outlet online
air jordan retro
lunette ray ban
nba jersey
pandora outlet
cheap jordan shoes
ralph lauren
kate spade handbags
pandora jewelry outlet
fred perry shirts
adidas yeezy shoes
yeezy boost 350
canada goose outlet
michael kors outlet online
coach factory outlet
canada goose jackets
nike trainers
polo ralph lauren outlet
adidas shoes
valentino outlet
oakley sunglasses
canada goose outlet store
ray ban sunglasses
michael kors outlet
coach outlet store online
adidas nmd r1
christian louboutin uk
adidas outlet store
ray ban sunglasses for men
ugg boots
mulberry handbags
nike outlet store
canada goose
lacoste clothing
cheap ugg boots
michael kors outlet online
coach outlet online
polo ralph lauren
mont blanc
air jordan 4 retro
ralph lauren uk
fred perry polo
yeezy boost
ralph lauren polo
michael kors handbags clearance
ralph lauren uk
hermes birkin
adidas shoes for women
cheap jordans
michael kors outlet
nike shoes outlet
nike shoes
nike outlet store
cheap ugg boots
kate spade purses
ralph lauren outlet
mont blanc pens for sale
nhl jerseys
michael kors outlet
ray ban sunglasses
coach outlet
coach outlet online
cheap jordans
coach outlet online coach factory outlet
adidas yeezy boost
cheap ray bans
coach outlet store online
coach factory outlet
michael kors outlet online
adidas outlet online
adidas outlet online
puma outlet
mbt outlet
oakley sunglasses wholesale
cheap ray ban sunglasses
ray ban sunglasses
vintage nhl jerseys
fitflop sale
yeezy boost 350
pandora charms
adidas shoes for men
cheap mbt shoes
oakley sunglasses wholesale
true religion outlet
mont blanc pens
fred perry polo shirts
mont blanc outlet
adidas yeezy
ralph lauren uk
polo outlet

7292
dongdong8 dnia czerwiec 15 2017 08:00:27

prada shoes
coach outlet
cheap nhl jerseys
christian louboutin pumps
polo ralph lauren
michael kors handbags outlet
supra shoes
cheap jordans
true religion
canada goose jakke
christian louboutin sale
chelsea jersey
true religion
ray ban sunglasses
coach factory outlet
reebok shoes
pandora rings
gafas ray ban
ray ban sunglasses outlet
michael kors veske
the north face
coach outlet
michael kors handbags outlet
tory burch outlet
michael kors taschen
coach handbags
michael kors outlet
coach factory outlet online
michael kors handbags
nike roshe
red bottom shoes
nike air max uk
oakley sunglasses
nike outlet
michael kors outlet online
vans shoes
jordan retro 11
longchamp handbags
christian louboutin outlet
christian louboutin shoes
michael kors handbags
michael kors outlet
salvatore ferragamo outlet
yeezy boost 350 v2
moncler jacke
adidas soccer shoes
fitflops uk
christian louboutin sale
michael kors outlet online
michael kors
yeezy boost 350
christian louboutin
nike air max uk
christian louboutin
fitflops
nfl jerseys wholesale
coach factory outlet
gucci shoes
vans store
oakley vault
ray ban sunglasses outlet
nike outlet
oakley vault
michael kors handbags
adidas shoes
coach outlet
cheap nfl jerseys
prada outlet
adidas originals
rolex submariner
michael kors outlet
adidas yeezy 350 v2
michael kors taschen
kate spade handbags
adidas yeezy boost 350
clarks shoes
adidas stan smith sneakers
true religion outlet
oakley sunglasses wholesale
prada outlet
michael kors handbags
michael kors canada
michael kors handbags
under armour
kate spade handbags
coach handbags
converse shoes
cheap jordan shoes
cheap oakley sunglasses
adidas nmd
nike outlet
salvatore ferragamo shoes
mac cosmetics
oakley sunglasses wholesale
le coq sportif chaussures
coach factory
ferragamo belt
kobe 12 shoes
michael kors taschen
ray ban sunglasses
adidas superstar
polo ralph lauren
red bottom shoes
valentino boots
polo shirts
pandora uk
manchester united jersey
rolex watch
christian louboutin shoes
polo ralph lauren
converse outlet
mbt shoes
lebron 13
michael kors outlet online
oakley sunglasses
yeezy boost 350
vans shoes
salomon shoes
michael kors handbags
nike cortez
ralph lauren
ralph lauren outlet
michael kors outlet
adidas yeezy boost
mlb jerseys wholesale
christian louboutin sale
hermes belt outlet
burberry handbags
tory burch outlet
nike air max
air jordan shoes
michael kors outlet online
Ugg st?vler
kobe bryant shoes
michael kors pl?nbok
coach outlet online
reebok shoes
nike air max 2016
north face outlet
yeezy boost 350 v2
nike huarache
nba jerseys
true religion
tory burch flats
michael kors outlet
nike free run
ray ban eyeglasses
michael kors taschen sale
adidas football boots
pandora jewelry
north face
ralph lauren outlet
calvin klein
kate spade outlet
hermes birkin bag
michael kors outlet
columbia shoes
nike air force 1
nike running shoes
nike roshe
occhiali ray ban
coach outlet
oakley sunglasses outlet
burberry sale
ray ban solbriller
polo ralph lauren
polo ralph lauren outlet
valentino sandals
oakley sunglasses outlet
ray ban solglasögon
le coq sportif
cheap jerseys
rolex datejust
nike huarache
coach factory outlet
nike mercurial victory
nike outlet
nike sb
michael kors handbags
coach factory outlet
hermes outlet
adidas nmd
converse shoes
kobe shoes
fitflops sale clearance
true religion jeans
michael kors taschen
ugg boots
cheap jordans
cheap oakley sunglasses
the north face outlet
cheap nfl jerseys
birkenstock sandals
mizuno running shoes
true religion
coach outlet store online
oakley vault
ralph lauren outlet
adidas trainers uk
kate spade sale
michael jordan shoes
coach canada
tory burch outlet
fitflop sandals
coach outlet
adidas nmd xr1
polo ralph lauren
christian louboutin shoes
christian louboutin uk
louboutin paris
cheap oakley sunglasses
adidas originals superstar
asics shoes
michael kors handbags
michael kors outlet online
adidas yeezy 350 boost
fitflops sale clearance
clarks outlet
prada handbags
polo ralph lauren outlet
cheap jordans
nike roshe run
air jordan
nike air max
polo ralph lauren
adidas shoes
adidas stan smith
pandora jewelry
coach wallets
salvatore ferragamo
burberry outlet online
ray ban sunglasses cheap
mbt shoes
coach outlet
coach outlet
birkenstock sandals
birkenstock outlet
michael kors outlet
new balance sneakers
christian louboutin shoes
ralph lauren polo
michael kors outlet clearance
ralph lauren
mlb jerseys cheap
coach outlet store online
michael kors handbags
coach factory outlet
polo ralph lauren
cheap jordan shoes
michael kors
ralph lauren sale
true religion uk
coach outlet
adidas outlet
adidas yeezy boost 350 v2
jordan retro
manolo blahnik shoes
pandora jewelry
lebron james shoes
vans shoes
columbia outlet
longchamp outlet
christian louboutin outlet online
mont blanc pens
hermes bags
ed hardy clothing
cheap oakley sunglasses
nfl jerseys
jordan shoes
polo ralph lauren outlet
nike tiempo legend
fitflops
coach factory outlet
adidas originals
coach factory outlet
michael kors handbags
michael kors bags
michael kors handbags
michael kors väska
montre rolex pas cher
coach outlet online
michael kors outlet
yeezy boost 350
the north face
coach outlet
polo ralph lauren
vibram fivefingers
true religion jeans
ray ban sunglasses uk
longchamp handbags
fitflops outlet
michael kors uk
cheap ray ban sunglasses
yeezy boost 350 kaufen
converse outlet
coach outlet online
adidas outlet
clarks shoes
nike air max 2017
hermes handbags
polo ralph lauren
rolex datejust
nike air max 2017
cheap snapbacks
ed hardy
air jordan shoes
ecco shoes
coach factory outlet
nike trainers
kevin durant shoes
ray ban wayfarer
polo ralph lauren outlet
polo ralph lauren
columbia sportswear outlet
adidas outlet
nike running trainers
replica watches
cheap pandora jewelry
coach outlet
nike outlet
christian louboutin shoes
pandora outlet
ray ban sunglasses outlet
mcm bags
mlb jerseys
pandora charms
ray ban canada
true religion sale
lebron 14 shoes
oakley sunglasses
kd 9 shoes
michael kors
tory burch
oakley sunglasses
yeezy adidas
fitflop shoes
oakley sunglasses wholesale
longchamp outlet
ray ban sunglasses
ysl handbags
adidas nmd r1
burberry outlet
under armour outlet
michael kors tote bag
cat boots
coach factory online
coach factory outlet
chaussures christian louboutin
louboutin shoes
longchamp sac
fitflop sale
ralph lauren polo shirts
ferragamo shoes
michael kors canada
yves saint laurent handbags
louis vuitton outlet
adidas trainers
mont blanc pens
prada handbags
adidas yeezy
air jordan 14
nike roshe run
supra shoes
ralph lauren shirts
adidas ultra boost
burberry outlet
cheap jordans
nfl jerseys cheap
prada bags
cheap nfl jerseys
pandora bracelet
coach factory outlet online
levi's jeans
michael kors handbags
michael kors outlet clearance
adidas zx flux
jordans
ralph lauren polo
michael kors bags
birkenstock outlet
nhl jerseys
mlb jerseys
nike blazer shoes
kate spade
canada goose sale
coach purses
kate spade outlet
adidas yeezy
air max
new balance outlet
columbia sportswear outlet
mcm outlet
polo outlet
christian louboutin outlet
oakley sunglasses
ralph lauren pas cher
adidas nmd
ray ban zonnebril
ray ban sunglasses outlet
michael kors tote handbags
michael kors handbags
nike air max
ray ban sunglasses
ralph lauren outlet
adidas neo
adidas yeezy boost 350
ugg boots
louis vuitton
coach factory outlet
new balance
polo ralph lauren
fred perry polo
20176.15wengdongdong

7292
dongdong8 dnia lipiec 28 2017 08:10:14

2017.7.28chenlixiangray ban sunglasses
kate spade sale
michael kors canada
canada goose outlet
nike free run
ralph lauren outlet
coach outlet store online clearances
clarks outlet
ugg boots
nike trainers uk
mlb jerseys wholesale
adidas stan smith
supra shoes
ugg outlet store
polo ralph lauren
michael kors outlet
adidas trainers
burberry outlet online
ray ban sunglasses
cheap pandora jewelry
adidas stan smith shoes
louis vuitton outlet online
ugg boots clearance
montblanc pens
ugg australia boots
manchester united jersey
adidas yeezy boost 350
prada outlet
oakley sunglasses
mont blanc ballpoint pens
north face jackets
the north face
coach outlet
jordan shoes
coach outlet
fitflops clearance
adidas yeezy boost 350 v2
nike air max 2017
michael kors outlet online sale
christian louboutin uk
nike roshe run
cheap nfl jerseys
air jordan shoes
uggs outlet
jordan retro
ralph lauren
birkenstock sandals
coach outlet
polo outlet
ugg boots
vans shoes
coach factory outlet
nike roshe run
louboutin femme
retro jordan shoes
ray ban aviators
vans outlet
coach purses
canada goose sale
polo outlet
rolex online store
oakley sunglasses wholesale
nike air force 1
michael kors handbags
pandora charms
ferragamo outlet
new balance sneakers
coach outlet
michael kors handtaschen
nike roshe
adidas yeezy boost 350 v2
valentino outlet
pandora jewelry
true religion shorts
fitflop sandals
christian louboutin uk
coach purses
longchamp outlet store
uggs outlet
adidas nmd shoes
ralph lauren outlet
nike running
uggs outlet online
nike factory
moncler outlet
true religion outlet
ray ban online
michael kors
supra outlet
christian louboutin sale
cheap nfl jerseys
prada outlet
cheap jordans
ugg boots outlet
cheap ray ban sunglasses
retro jordans
tory burch uk
michael kors uk
fitflops outlet
fitflops shoes
coach purses
michael kors outlet
louboutin pas cher
ugg outlet online
nhl jerseys
moncler jacket
michael kors geldbeutel
michael kors handbags
pandora charms
ugg outlet store
air max pas cher
oakley sunglasses
yeezy boost 350 kaufen
hockey jerseys
columbia sportswear
converse shoes
canada goose jackets
mcm bags
coach outlet
michael kors outlet online
tory burch handbags
michael kors handbags
mbt shoes
polo ralph lauren outlet
michael kors outlet store
birkenstock sandals
adidas outlet store
coach factory outlet
cheap ray ban sunglasses
asics shoes
ray bans
christian louboutin outlet
canada goose outlet
coach outlet online
le coq sportif shoes
nike blazer sneakers
adidas shoes
nfl jerseys wholesale
occhiali da sole ray ban
air jordan shoes
christian louboutin shoes
ray ban eyeglasses wholesale
montre rolex
rolex daytona
adidas originals uk
kobe 12
michael kors outlet
jordan shoes
coach wallets
fitflops sandals
uggs clearance
louis vuitton bags
cheap ray bans
adidas outlet
kobe shoes
nfl jerseys wholesale
louis vuitton outlet
michael kors geldbörse
ralph lauren espa?a
hermes handbags
nike cortez
converse shoes
michael kors väska rea
kate spade handbags
air jordan shoes
ugg outlet
canada goose outlet
burberry outlet online
columbia outlet
vans store
prada bags
adidas trainers
sac longchamp
tory burch outlet
adidas yeezy
burberry outlet online
nike air max online
yeezy boost 350 pirate black
michael kors outlet online
nike air max 2017
pandora jewelry
lebron 14
ugg outlet
ralph lauren outlet online
ralph lauren italia
michael kors outlet
michael kors bags
ralph lauren t shirt
christian louboutin sale
fitflops shoes
coach factory outlet online
coach factory outlet
tory burch outlet
ferragamo outlet
uggs slippers
jordan shoes
michael kors outlet
christian louboutin sale
burberry outlet online
ray ban sunglasses cheap
oakley sunglasses wholesale
canada goose pas cher
true religion outlet
coach factory outlet
jordan 14
ralph lauren polo outlet
fitflop outlet
nike huarache
christian louboutin outlet
yeezy boost 350
ralph lauren polo
kate spade outlet
michael kors bags
jordan shoes
michael kors outlet online
moncler outlet
ugg australia
adidas nmd runner
ray ban wayfarer sunglasses
coach factory online
ugg slippers
mlb jerseys
cheap ugg boots
ferragamo belt
lebron 13 shoes
coach outlet
yeezy 350 v2
kd 10 shoes
adidas yeezy 350 boost
adidas yeezy boost 350 v2
ray ban zonnebril sale
cheap oakley sunglasses
columbia sportswear
ralph lauren outlet
nike outlet
michael kors damenuhr
michael kors handbags
adidas yeezy boost 350 v2
longchamp outlet
nike air max uk
salvatore ferragamo
yeezy boost 350 v2
true religion outlet
nfl jerseys
uggs outlet
ugg boots cheap
polo ralph lauren shirts
nike factory store
coach outlet
chaussures le coq sportif
pandora rings
ray ban sunglasses cheap
longchamp handbags
nike outlet
ralph lauren shirts
nike roshe
basketball shoes
moncler jacket outlet
nike huarache
tommy hilfiger
coach outlet store online clearances
michael kors outlet
christian louboutin shoes
ugg outlet
ray ban sunglasses outlet
polo outlet
reebok outlet
under armour outlet
pandora charms
ugg outlet
mac cosmetics outlet
uggs clearance
giuseppe zanotti shoes
ugg outlet online
oakley sunglasses outlet
michael kors handbags
fitflops shoes
nike soccer cleats
oakley sunglasses wholesale
true religion sale
chelsea jersey
kate spade outlet online
nike store
polo ralph lauren uk
tory burch handbags
true religion outlet
mbt shoes
longchamp sac
coach outlet
coach outlet online sale
michael kors bags
true religion jeans
nike sb
ed hardy shirts
oakley sunglasses outlet
cheap jordan shoes
asics shoes
ralph lauren soldes
hermes outlet
adidas football boots
adidas neo
michael kors outlet clearance
fred perry polo
north face jackets
polo ralph lauren outlet
adidas soccer shoes
ralph lauren outlet
ysl handbags
michael kors geldbeutel
new balance shoes
ugg uk
gafas de sol ray ban 2017
christian louboutin outlet
coach handbags
nike air max 2016
adidas originals shoes
ugg slippers
pandora outlet online
christian louboutin outlet
michael kors uk
michael kors outlet online
nike air max shoes
coach factory outlet
burberry outlet
louis vuitton outlet
rolex oyster perpetual
louboutin outlet
michael kors väska rea
hermes belt
michael kors handbags
ralph lauren shirts
oakley sunglasses
michael kors outlet
nike air jordan shoes
nike air max uk
hermes birkin handbags
michael kors
adidas nmd r1
adidas outlet
louis vuitton handbags
oakley sunglasses canada
ugg sale
prada outlet store
uggs classic boots
calvin klein underwear
fitflops sandals
polo ralph lauren outlet
ugg australia boots
adidas yeezy boost 350
nba jerseys wholesale
true religion jeans
roshe run shoes
louis vuitton handbags
coach factory outlet online
ralph lauren polo shirts
kate spade handbags
michael kors outlet clearance
ugg boots
birkenstock shoes
adidas yeezy boost 350 v2
moncler jackets
adidas trainers shoes
manolo blahnik
ray-ban sunglasses
prada outlet
hermes uk
nike factory outlet
michael kors outlet
true religion
mulberry uk
polo ralph lauren
adidas yeezy boost 350
air jordan pas cher
oakley sunglasses wholesale
nike football boots
adidas zx flux
coach factory outlet
kate spade outlet
mlb jerseys
adidas nmd xr1
oakley vault
ugg boots
cheap jerseys
rolex datejust 2
coach outlet
coach factory outlet
polo ralph lauren shirts
michael kors handbags
chaussures christian louboutin
michael kors handbags
clarks shoes
longchamp handbags
coach handbags
mcm outlet
michael kors outlet online
cheap jordan shoes
ed hardy
under armour shoes
ralph lauren
michael kors outlet
oakley sunglasses
kate spade outlet
polo ralph lauren outlet
oakley sunglasses outlet
cheap snapbacks
jordans pas cher
2017.7.28chenlixiang

7342
tatu dnia lipiec 31 2017 05:38:03

Distributor plat besi hitam
Distributor plat besi hitam
undangan pernikahan bentuk tas
Distributor plat kapal besi baja
Agen besi beton interworld steel is
undangan pernikahan modern
Toko Plat Bordes Kembang
Distributor Pipa Besi baja Schedule Sch 40
Distributor besi cnp baja
jasa konstruksi baja
Harga plat besi hitam
Harga plat besi hitam
undangan pernikahan simple
undangan pernikahan biru
Harga plat kapal besi baja
Agen besi beton gunung garuda
undangan pernikahan biasa
jual laptop asus <a/> jual laptop asus <a/>
[url=https://goo.gl/QD6q3C]jual laptop asus murah<a/> [url=https://goo.gl/QD6q3C]jual laptop asus murah<a/>
[url=http://www.sentrabesibaja.com/plat-besi-baja-hitam/]Toko Plat Besi Hitam

Supplier Pipa Besi baja Schedule Sch 40
Harga besi cnp baja
www.pusatbesibaja.co.id
Jual plat besi hitam
Jual plat besi hitam
undangan pernikahan biasa
Jual plat kapal besi baja
Agen besi beton delcoprima
undangan pernikahan bahasa inggris islam
Toko Plat Kapal Bki Krakatau Steel
Agen Pipa Besi baja Schedule Sch 40
Jual besi cnp baja
www.pusatbesibaja.com
Supplier plat besi hitam
Supplier plat besi hitam
undangan pernikahan bagus
Supplier plat kapal besi baja
Agen besi beton cakra steel cs
undangan pernikahan cantik elegan
Toko Jual Besi Siku Baja
Toko Pipa Besi baja Schedule Sch 40
Supplier besi cnp baja
[url=http://www.jualbesibajamurah.com ]www.jualbesibajamurah.com
Toko plat besi hitam
Toko plat besi hitam
undangan pernikahan bermanfaat
Toko plat kapal besi baja
Agen besi beton bjku
undangan pernikahan akrilik
Toko Besi Unp Baja Profil Kanal
Jual Pipa Besi baja Schedule Sch 40
undangan pernikahan
undangan pernikahan amplop surat
Toko besi cnp baja
Supplier besi beton Sni Ulir Polos polos ulir
Agen plat besi hitam
Agen plat besi hitam
undangan pernikahan akrilik
Agen plat kapal besi baja
Agen besi beton Sni Ulir Polos
undangan pernikahan bentuk dompet
Toko Besi Cnp Profil Baja Gording
Harga Pipa Besi baja Schedule Sch 40
Agen besi cnp baja
Supplier besi beton sii
Pabrik plat besi hitam
Pabrik plat besi hitam
undangan pernikahan anti mainstream
Pabrik plat kapal besi baja
Agen besi beton ais
undangan pernikahan coklat
Toko Besi Hollow
Pabrik Pipa Besi baja Schedule Sch 40
Pabrik besi cnp baja
Supplier besi beton psi Ulir Polos
Distributor plat kapal besi baja
Distributor plat kapal besi baja
undangan pernikahan klub bola
Distributor besi siku baja
Agen besi beton
undangan pernikahan kalender
Toko Wiremesh
Distributor Pipa Besi baja Schedule sch 80
Distributor besi unp baja
Supplier besi beton perwira
Harga plat kapal besi baja
Harga plat kapal besi baja
undangan pernikahan cetak
Harga besi siku baja
undangan pernikahan modern
undangan pernikahan online
jasa konstruksi baja
undangan pernikahan coklat
Toko Besi Pipa Baja Schedule 80
Supplier Pipa Besi baja Schedule sch 80
Harga besi unp baja
Supplier besi beton PAS
Jual plat kapal besi baja
Jual plat kapal besi baja
Agen stainless steel
Jual besi siku baja
www.pusatbesibaja.co.id
undangan pernikahan arab
Toko Besi Pipa Baja Schedule 40
Agen Pipa Besi baja Schedule sch 80
Jual besi unp baja
Supplier besi beton master steel ms
Supplier plat kapal besi baja
Supplier plat kapal besi baja
Agen atap spandek
Supplier besi siku baja
www.pusatbesibaja.com
undangan pernikahan kalender
Toko Pipa Besi Hitam Medium
Toko Pipa Besi baja Schedule sch 80
Supplier besi unp baja
Supplier besi beton ksty
Toko plat kapal besi baja
Toko plat kapal besi baja
Agen baja ringan
Toko besi siku baja
[url=http://www.jualbesibajamurah.com ]www.jualbesibajamurah.com[/url]
undangan pernikahan custom
Toko Besi Wf
Jual Pipa Besi baja Schedule sch 80
Toko besi unp baja
Supplier besi beton krakatau steel
Agen plat kapal besi baja
Agen plat kapal besi baja
Agen bondek
Agen besi siku baja
Toko besi beton Sni Ulir Polos polos ulir
undangan pernikahan klasik
Toko Besi H beam
Harga Pipa Besi baja Schedule sch 80
Agen besi unp baja
Supplier besi beton jcac
Pabrik plat kapal besi baja
Pabrik plat kapal besi baja
Agen Plat kapal besi baja bki krakatau steel
Pabrik besi siku baja
Toko besi beton sii
undangan pernikahan batik
Toko Besi Beton
Pabrik Pipa Besi baja Schedule sch 80
Pabrik besi unp baja
Supplier besi beton interworld steel is
Distributor besi siku baja
Distributor besi siku baja
Agen besi siku
Distributor besi wf
Agen besi Wf Baja
undangan pernikahan
www.sentrabesibaja.com
Distributor Pipa Besi baja
Distributor besi h beam baja
Supplier besi beton gunung garuda

link9?"?Ž

Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?