Wielu z nas, czytając "Harry'ego Potter'a" chciałoby przenieść magię do otaczającej nas szarej rzeczywistości. Często żałujemy też, że nasz kraj był w przeszłości bardzo ubogi w osoby mające związek z magią, gdy tymczasem w Anglii możemy mówić o Merlinie i Morganie, w Rumunii o Draculi, we Francji o Joannie d;Arc czy Nicolasie Flamelu. Jednak nie powinniśmy myśleć, że Polska pod tym względem nie ma nic do powiedzenia, jest wręcz przeciwnie.
Pierwszym, związanym z magią miejscem w Polsce, jest niewątpliwie Łysa Góra. Jest to jeden z pradawnych ośrodków kultu religijnego. Dziś znajduje się tam Opactwo Benedyktynów, którzy, według legendy, są w posiadaniu relikwii Krzyża Świętego. Jednak, pomimo tego obecnego religijnego charakteru, do dziś istnieją legendy, jakoby na tym szczycie odbywały się sabaty czarownic. Były one najczęściej powodami tzw. polowań na czarownice, które to były bardzo popularne od XIV – XVIII w.
Polowania na czarownice największe natężenie osiągnęły na terenie Francji i Niemiec. W samych tylko Niemczech, jak się szacuje, posłano na stos około 100 000 osób, przy czym łowcy protestanccy celowali w ogromnych egzekucjach dokonywanych jednorazowo (po kilkadziesiąt stosów płonących jednocześnie).
W Polsce podobne prześladowania również miały miejsce, jednak nie na taką skalę. Największy proces odbył się na naszych terenach w 1775r., kiedy to na stos posłano 14 domniemanych czarownic, jednak już w 1776r. zakazano rozpatrywania spraw mających związek z czarami. Mimo tej ustawy ostatni przypadek spalenia czarownicy dopiero miał miejsce na Warmii w miejscowości Reszel w 1811r. Warto tutaj dodać, że w Krakowie w roku 2003 odbył się, nie tyle proces o czary, co proces dotyczący pomówienia o czary. Jerzy M. - rolnik z Woli Kalinowskiej k/Krakowa pozwał do sądu swoją sąsiadkę Annę B., która publicznie stwierdziła, że M. jest czarownikiem, który zabiera mleko od jej krów. Jako dowód przytaczała fakt, iż odstawia on codziennie 40 litrów mleka z dwóch krów, podczas gdy ona - jedynie 17. Ostatecznie proces zakończył się ugodą.
Magia u nas przejawiała się również w postaci wierzeń w magiczne stworzenia, jak i pół-ludzi żyjących w naszej świadomości. Zacznę od smoków, które, jak każdy wie, mają duży związek z naszą historią i kulturą. Oczywiście, najbardziej znany z nich to smok wawelski, o którym wie chyba nawet pięciolatek. Inny znany polski smok to smok żyjący niegdyś na ziemi kłodzkiej, z którym związane są legendy na temat powstania tamtejszych gór.
Również wampiry były bardzo popularnymi stworzeniami grasującymi na polskich ziemiach. Według słowiańskich wierzeń, wampir powstawał z nie pogrzebanych (nie spalonych) zwłok, stąd jego silne związki z własną rodziną – jej dręczenie, jeśli nie dopełniła obowiązku wobec zmarłego, oraz stosunki mężczyzn-wampirów (zmarłych daleko od domu, zaginionych i powracających) z własnymi żonami. Wampirze dzieci mają dar ich rozpoznawania i niszczenia. Wiara w te stworzenia musiała nasilić się po przyjęciu chrześcijaństwa i zarzuceniu ciałopalenia.
Jeżeli chodzi o alchemię, Polacy również nie byli w tyle. Nie tylko Nicolas Flamel próbował uzyskać Kamień Filozoficzny , bo konkurencję robił mu znany polski alchemik Michał Sędziwój. Co prawda, w przeciwieństwie do Francuza, nie mamy żadnych informacji podających czy ostatecznie dokonał tego przedsięwzięcia. Sędziwój był przede wszystkim znany, jako alchemik najwyższego stopnia wtajemniczenia, dokonujący transmutacji metali nieszlachetnych w złoto. Istnieje nawet obraz Jana Matejki, na którym Sędziwój demonstruje przejętemu królowi Zygmuntowi III, uzyskane przed chwilą w jego obecności, złoto transmutowane z innego metalu. Sędziwojowi dzięki swoim doświadczeniom udało się dowieść istnienia „powietrznej saletry”, która umożliwiała organizmom ludzkim oddychać i tym samym prawidłowo funkcjonować na Ziemi. Chodziło oczywiście o tlen, który odkryto przecież 150 lat później!
Do znanych postaci historycznych, które uległy wpływowi magii, należy z pewnością Elżbieta Batory, jedna z najbardziej krwawych dam w historii Polski. Myślę, że większości z was znane są anegdoty o hrabinie, która chcąc posiąść wieczną młodość, torturowała, a potem okrutnie zabijała młode i piękne niewiasty, biorąc następnie kąpiele w ich krwi. Elżbieta była kobietą piękną i inteligentną, jednakże miała skłonności do napadów gniewu, a także była podatna na różnego rodzaju sugestie dotyczące jej urody. Odwiedzała ona często swoją ciotkę Karolę - to na jej dworze poznała dwie czarownice: Dorotheę Szantes i Annę Darvulię. Ta druga stała się prawdopodobnie inspiratorką zbrodni, dokonanych przez hrabinę – kiedyś Elżbieta w złości uderzyła służkę tak mocno, że krew z jej nosa padła na twarz hrabiny. Spojrzawszy w lustro, Elżbieta zauważyła, że pojawiające się już zmarszczki zniknęły z jej oblicza. Darvulia wykorzystała złudzenie, jakiemu uległa jej pani i przekazała jej „starożytną mądrość”: odbierając komuś krew, można przejąć fizyczne i duchowe cechy tej osoby.
Jednak najważniejszą osobą, z jaką możemy skojarzyć magię w Polsce, był z pewnością Pan Twardowski. Wedle legendy Twardowski był szlachcicem, mieszkającym w Krakowie w XVI wieku. Zaprzedał duszę diabłu w zamian za wielką wiedzę i znajomość magii. Chciał jednakże przechytrzyć diabła, więc do podpisanego z nim cyrografu dodał paragraf mówiący o tym, że diabeł może zabrać jego duszę do piekła jedynie w Rzymie, do którego mistrz wcale nie planował się udawać. Z pomocą czarta Twardowski zyskał bogactwo i sławę, stając się w końcu dworzaninem króla Zygmunta Augusta. Król ów po śmierci swej małżonki otoczył się astrologami i magami. Jak głoszą legendy, to właśnie Twardowskiemu udało się wywołać ducha zmarłej Barbary.
Po wielu latach, w karczmie pod nazwą „Rzym”, bies dopadł w końcu Twardowskiego. Ostatecznie wylądował on na Księżycu, gdzie przebywa po dziś dzień, obserwując poczynania ludzi na Ziemi. Jest to tylko legenda, która jednak ma w sobie zalążki prawdziwych wydarzeń.
Postać Pana Twardowskiego jest z pewnością wzorowana na Janie Twardowskim, postaci jak najbardziej autentycznej. Był on z pochodzenia Niemcem i w swoich rodzinnych stronach studiował magię (jako kierunek naukowy, który był na równi ze wszystkimi innymi). Najważniejszym przedmiotem z nim związanym było Lustro Twardowskich , rzekomo za pomocą którego mag przywrócił do życia zmarłą żonę ostatniego z dynastii Jagiellonów Zygmunta III Augusta, Barbarę Radziwiłłównę. Postać mistrza Twardowskiego łączona jest bardzo często z Bydgoszczą, dokąd zawitał w roku 1560. W mieście odmłodził żonę burmistrza. Na cześć wizyty Pana Twardowskiego w Bydgoszczy przygotowano jego figurę, która pojawia się w oknie jednej z kamienic na Starym Rynku, codziennie o godzinie 13:13 oraz 21:13. Pan Twardowski punktualnie, w akompaniamencie specjalnie na tę okazję skomponowanej muzyki, wychodzi ukłonić się zebranym, pomachać do nich i śmiejąc się złowieszczo, skrywa się w swoim oknie (co mogę, jako, że od urodzenia mieszkam w Bydgoszczy, potwierdzić osobiście).
Mam nadzieję, że ten artykuł zmienił trochę wasze podejście zarówno do historii Polski, jak i do samej magii, która nie zawsze była wyobrażana tak, jak opisała to pani Rowling w swoich książkach.1) Sabat - w średniowiecznych wierzeniach ludowych legendarny nocny zlot czarownic i demonów na narady, ucztę i zabawy. Odbywała się przeważnie na łysych szczytach trudno dostępnych gór, podczas pełni księżyca.
2) Kamień Filozoficzny (łac. lapis philosophorum) – wiem, że wiecie. Jednak na wszelki wypadek podam, że była to legendarna substancja pozwalająca zamienić ołów w złoto, oraz miała umożliwiać otrzymanie tak zwanego panaceum, zwanego również „eliksirem życia” – uniwersalnego leku na wszelkie schorzenia i dolegliwości, odmładzającego i dowolnie przedłużającego życie.
3) Lustro Twardowskich - Twardowski nie był twórcą lustra. Zostało one stworzone wcześniej. Być może stworzyli je alchemicy niemieccy, lecz równie dobrze może być o wiele starsze. Szczególne jest to, że materiał, z jakiego został stworzony, nie jest znany. Zwykle określa się go jako biały metal. Jego wielkość to 56 na 46, 5 cm. Obite ciemną, drewnianą ramą z łacińskim napisem: Luserat hoc speculo magicas Twardovius artes, lusus at iste Dei versus in obseqvium est, co znaczy: Bawił się tym lustrem Twardowski, magiczne sztuki czyniąc, teraz przeznaczone jest na służbę Bogu. Został on dobudowany ku przestrodze przez potomka Krasińskich - wojewodę Jana Bonawenturę. Powierzchnia, kiedyś równa i przejrzysta, teraz widocznie już zmatowiała.Autor: Yerch
Korekta: Lilian
Dodano: 03 lut 2007 przez: Anagda »11050 czytań i 82 komentarze
15
Kathryn dnia luty 03 2007 19:46:35

Musze przyznac,ze zwykle nie czytam artykułów o takiej tematyce,ale ten przeczytałam z przyjemnoscią i jest po prostu swietny...Smile

644
silver dnia luty 03 2007 20:17:16

Niezbyt chce mi się czytać... Może kiedy indziej Happy

30
patka dnia luty 03 2007 20:51:07

no początek artykułu ciekawy. na razie nie chce mi się czytać dalejHappy

65
Czokolino dnia luty 03 2007 21:21:38

Artykuł jest bardzo fajny ale byłby jeszcze fajniejszy gdyby była do niego jakaś bibliografia.

7
Kiela dnia luty 03 2007 21:34:28

Bardzo ciekawy,ale jak dla mnie trochę sztywny ;p Ogólnie moja ocena to 7/10...Może dlatego,że nie pasjonują mnie takiego typu artykuły.

511
MrKlucz dnia luty 03 2007 21:48:12

świetny artykuł,jednak pani J.K. Rowling wspomniała o Polsce w HP i Zakon Feniksa


,,Potem pozwoliliśmy sobie na trochę czarów i nie było tak źle. Na polskiej granicy natknęliśmy się na parę zbzikowanych trolli,a w barze w Mińsku poprztykałem się trochę z pewnym wampirem..."

511
MrKlucz dnia luty 04 2007 10:49:18

ale i tak gratuluję wspaniałego artykułu Smile

175
jutyna dnia luty 04 2007 11:02:25

Świetny jest ten artykuł,bardzo fajnie się go czytałoWink

7
Kiela dnia luty 04 2007 11:11:13

Może i tak,jak dla mnie jest drętwy i mało wciągający...Ciekawe fakty,ale nie przepadam za takimi artykułami może dlatego,że sprowadzają się do szarej rzeczywistości...

543
Madziula13 dnia luty 04 2007 11:37:11

bardzo fajny artykuł tylko troche za długiHappy

279
Lilian dnia luty 04 2007 13:16:39

Artykuł świetny. Zresztą już Ci to pisałam. Smile Napisany rzeczowo i w sposób bardzo ciekawy. Jestem tym bardziej pod wrażeniem,że wiadomości czerpałaś ze "swojej głowy" (że napiszę w taki sposób Wink ). Byłam pewna,że pomagałaś sobie jakąś wielką,ciężką książką. Happy Tym bardziej wyrazy uznania.
I bynajmniej artykuł nie jest "drętwy". Pfft

1
Anagda dnia luty 04 2007 15:45:04

Ja również Ci to już Yerch mówiła,ale mogę powtórzyć. Artykuł bardzo ciekawy,widać że pisany ze starannością,a nie tak "by było". No i jak coś jeszcze naskrobiesz,to ślij do mnie to poumieszczam jak będzie ciekawe jak to Smile

7
Kiela dnia luty 04 2007 16:13:28

Zastanawia mnie tylko,dlaczego Yerch nie uznaje krytyki ;p Widzi tylko dobre komentarze,ale oki ;p Artykuł fajnie napisany,ale jak już napisałem nie przepadam za takimi artykułami,bo jak dla mnie sprowadza to się do świata rzeczywistego ;p A ja chce od niego uciec...

7
Kiela dnia luty 04 2007 17:26:21

Po prostu wyraziłem swoje zdanie,na co mam pełne prawo...Ale już się nie kłócę,bo mam do czynienia z ignorantem.Ale już sobie wszystko mam nadzieję wyjaśniliśmy.

225
Paffcio dnia luty 04 2007 19:45:13

Przestańcie sie gryź.
Co do artykułu: Ciekawy,mimo,że nie typowo potterowski. Dla mnie mógłby posłużyć za lek dla Kościoła uparcie dążącego do zagłady HP Cool No co,skoro twierdzą,że w "Czarze Ognia" jest obrzęd satanistyczny,w dodatku na stronie 666 to musi być to jawne przyznanie się Rowling do satanizmu Pfft... Niech przeczytają co robiła inkwizycja.. palenie ludzi na stosie.. toż to jest plugawienie zwłok,których miejsce jest pod ziemią... Powinni zauważyć,że magia,choć nie istnieje,odgrywała jakąś tam rolę w dawnym życiu... Wierzenia i te sprawy... Niech przestaną się czepiać HP Wink
Troszkę zboczyłem z tematu Pfft W artykule jest kilka nowinek (przynajmniej dla mnie) a ja lubię jak coś mnie zaskakuje więc pozytywnie oceniam pracę Smile
Pozdro

224
Hermioneczka17 dnia luty 08 2007 21:54:09

Ej artykul choc inny niz wszystkie jest bardzo ciekawyPfft a Paffcio przeciez Rowling jak pisala hp to nie wiedziala ze ten obrzadek z voldim wydrukuja na stronie 666Pfft i to akurat w polsce;Pto caalkwiecie bezzasadnePfft

225
Paffcio dnia luty 09 2007 16:45:14

To była ironia Hermioneczka16... Jedna z tych rzeczy,które uczą na Polskim :upset:Cool

693
Juliette_Lily dnia luty 10 2007 17:59:44

Mnie bardzo denerwują wszystkie opinie,w których mówi się,że Harry Potter jest zły,oj tak,bardzo zły. Hahaha! Może by najpierw przeczytali! :upset: A artykuł jest bardzo dobry. :yes:

28
Meiko dnia luty 11 2007 22:37:13

Zaskoczyl mnie ten artykul,w koncu jest zupelnie niz te napisane wczesniej. Nie lubie historii,nie lubie za bardzo o niej czytac,ale ten tekst byl nawet miejscami wciagajacy. Nie spodobal mi sie natomiast sposob,w jaki Yerch sie wypowiada o komentarzach. Pamietaj,ze nie wyslalas tego tesktu do wydawnictwa,tylko na zwykla fanowska strone :sourgrapes:

549
Madam Rosmerta dnia luty 15 2007 22:33:25

magia była nieodłącznym elementem wszystkich ludów,stanowiła podstawę życia ludzie wierzyli czuli się bezpieczni,myśleli że magia ich chroni

549
Madam Rosmerta dnia luty 15 2007 22:34:18

Zresztą co tu dużo gadać ludzie dalej wierzą w różnych bogów i mają nadzieję że im pomogą dla mnie to też rodzaj okultyzmu i wiary w czary,cuda i magię

126
Ailu Ebrithil dnia luty 16 2007 13:47:58

Dzięki za arta bo jest super! =] Wybrałaś ciekawy temat a opisanie tego zapewne nie sprawiło Ci dużego kłopotu bo artykulik jest napisany prostym idealnym językiem =]\ Czekam na następne =]=]

726
pusiket dnia luty 18 2007 18:07:22

w sumie to rzeczy są mi już znane.
artykuł ciekawy.
i zebrane jest wiele informacji.

juz od dawna sie interesowałam elżbietą batory.
mam nawet jej portret w pokoju.
to co robiła jest bardzo fascynujące i przerażające.
a jednak prawdziwe. xD

904
Bellatriks dnia kwiecień 14 2007 18:02:06

Przyznam,że bardzo mi się podoba owy artykuł mimo,że nie lubię czytać rzeczy o takiej tematyce.

670
snape_s dnia kwiecień 25 2007 21:05:55

a tak wogole to Elzbieta Batory nie byla
jedna z najbardziej krwawych dam w
historii Polski tylko Wegier..

968
Samantha_Riddle dnia maj 07 2007 14:56:16

ale i tak magia w Polsce jest troche nudna Huh

998
Milwaukee Meg dnia czerwiec 19 2007 08:54:29

No ba! Nikt nie napisał bardzo poularnej książki o polsce i magii. Myśłicie że WB (UK - jak wolicie) ma ogromną "bazę" magii? Rumunia (vide "dracula" Stockera) -owszem,Japonia - tak,cała Afryka (nie do końca poprawnie kojarzona z Voodoo) - jasne. nasze kojarzenie magii z miejscami wynika z a) literatury (komu by do głowy wpadło,że w Rumunii może być coś magicznego????)
b ) długo kultywowanej tradycji plemiennej i wszechobecnej w kulturze danego kraju magii (Chiny nieodmiennie kojarzą się nam ze smokami!)
Dlatego też dopóki wiedźmin nie uzyska należnego rozgłosu za granicą,albo nie pojawi się inna książka mocno akcentująca magię w Polsce - będzie polska magia nudna jak flaki z olejem...

892
Zgredek dnia lipiec 05 2007 15:07:01

Polska jest dla obcokrajowcow z zalorzenia jeszcze socjalistycznym krajem Poza tym wielu ludzi nawet nie wie gdzie jest nasz kraj Jak bylem kiedys w USA to musialem im tlumaczyc ze warszawa lezy nad wisla Oni gdy jej szukali to patrzyli gdzies kolo pakistanu Dlatego wlasnie zadna polska magiczna ksiazka nie doczeka sie slawy na calym swiecie

998
Milwaukee Meg dnia lipiec 06 2007 16:54:25

Dokładnie,Zgredek... Mnie się znajomy z USA pytał,jak sobie radzimy z niedźwiedziami polarnymi... I czy wygodnie się chodzi zawsze w stroju ludowym.. Śmiech przez łzy po prostu...

998
Milwaukee Meg dnia lipiec 15 2007 08:55:27

Snape_S... Śmiejesz się? O bosze! <zawias ze zdziwienia>
Te dwa pytanka NAPRAWDĘ zadał mi daleeeki kuzyn z USA z którym pisałam listy. A na koniec jeszcze się spytał czy wygodnie jeździ się wozem drabiniastym i czy mamy markety.... (nie zapytal jednak,czy wygodnie się parkuje wozem drabiniastym pod marketem!) Oczywiscie odpowiedziałam w zgodzie z moim poczuciem humoru... Niedźwiedzie są stosunkowo spokojne,jak się im wystawi codziennie miseczkę mleka przed drzwi. Strój ludowy jest ciut niewygodny w noszeniu,dlatego większą część czasu latamy w samej bieliźnie (reformy i gorsety dla pań). Wóz drabiniasty jest bardzo wygodny,tylko czasem jest problem z wjechaniem na parkingi podziemne,ale najcęściej mają specjalne udogodnienia. A markety są,w raz w miesiącu na rynku. :lol::lol:

Nie wiem,czy zrozumiał,że to ironia. Więcej do mnie nnie napisał. Happy:smilewinkgrin:

1219
Wampirka dnia lipiec 20 2007 20:29:04

Nie wiedziałam,że Nicholas Flamel kiedyś istniał Happy myślałam,że pani Rowling go sobie wymyślła... Happy

1210
Nati23 dnia lipiec 27 2007 15:07:11

Nicholas Flamel ... po obejrzeniu "Kamienia..." od razu sprawdziłam czy jest coś o nim w encyklopedii Happy A co do artykułu - jest bardzo dobry.

1603
Mada dnia październik 31 2007 21:24:08

Artykuł bardzo ciekawy.
Michała Sędziwoja znam z książek Pilipiuka i bardzo lubię.

Wstyd się przyznać,ale myślałam,że Pan Twardowski jest czysto fantastyczny. Kiedyś go grałam w przedstawieniu w trzeciej klasie podstawówki xD

1732
biala93 dnia styczeń 25 2008 20:58:32

Musze przyznac,ze zwykle nie czytam artykułów o takiej tematyce,ale ten przeczytałam z przyjemnoscią i jest po prostu swietny...HappyHappy

1810
jolanta dnia styczeń 30 2008 18:03:04

widze że każdego kręcom czary u nas w inowrocławiu jest 15 czarownic ale są wpożądku jedna to nawet moja wstyt sie przyznać ale artykuł świetny oby tak dalej pozdrawiamSmilePfftHappyHappy:smilewinkgrin::smilewinkgrin:

1809
Dolcemoon dnia luty 02 2008 18:25:00

ten artykuł jast jednym z leppszych na tej stronie... ;p

234
aniaaa dnia luty 21 2008 22:12:08

swietny artykuł szczegolnie spodobało mi sie odkarzenie z 2003 roku Smile niewatpliwie uzyto czarów Happy

2250
dopcia19 dnia czerwiec 07 2008 17:39:16

Artykuł dotyka bardzo ciekawego tematu. Szkoda,że nie jest dłuższy. Z chęcią poczytałabym na ten temat więcej. O tej historii Elżbieta Batory już chyba kiedyś słyszałam.

2130
Fiore dnia czerwiec 10 2008 21:38:40

Ciekawy artykuł :yes:
Widać,ze Yerch i Lilian bardzo się starały. No i się im udało usiągnąc cel Happy

2042
Miki Pomyluna dnia lipiec 04 2008 15:30:02

DLugi,wyczerpujacy,bardzo dobry artykul - tylko tyle mogę powiedzieć

968
Samantha_Riddle dnia lipiec 10 2008 13:55:12

A tak w ogóle w 5 części (Zakonie Feniksa) było napisane,że Hagrid wybiera się do Polski (!!!) i "poprztykał" się tam z pewnym wampirem. Myślę,że olbrzymy też były u nas w Tatrach albo po stronie czeskiej xD Hagrid o tym mówił jak odwiedziło go nasze kochane Trio Smile

746
Ania@13 dnia lipiec 19 2008 15:10:30

Fajny artykuł...ja słyszałam o Elżbiecie Batory...naprawdę straszna babka mająca jakieś obsesje na punkcie młodości i urody...

2535
A P B W D dnia sierpień 21 2008 21:44:02

Ja chyba jestem jedynum czarodziejem w swojej miejscowosci,najblizsza znana mi czarownica jest moja kolezanka mieszka 3 mile odemnie a reszta to sami mugole !

2530
Harryrektyczka dnia sierpień 22 2008 11:27:20

skoro ta osoba ktora pisala ten artykul jest Bydgoszczanka(tak jak ja) to powinna wiedziec tez ze w bydgoszczy tez palono na stosach czarownice i ma to tez troszku zwiazku z Twardowskim

2528
Kath Elizabeth dnia sierpień 24 2008 11:33:10

Bardzo ciekawy artykuł... o wielu rzeczach nie wiedziałam Wink

2672
Harry Potter1996 dnia październik 28 2008 19:40:14

Łysa Góra ??? tam były kulty super Smile ale jednak w Anglii maja więcej takich postaci ???

2397
Emma7 dnia kwiecień 14 2009 17:43:58

Artykuł interesujacy i rzeczowy.
O wiekszosci wydarzen,osób czy rzeczy nigdy wczesniej nie słyszałam. Szczególnie ciekawa jest ta Elżbieta Batory xp Nom. Wiec cóz. Polacy nie sa zbyt "magiczni",w porównaniu do innych krajów. Jednak jakas ta namiastka magii i u nas sie zdarza. Choc to wszystko i tak fikcja jest. Wink

Raz jeszcze gratuluje artykułu. Jest naprawde bardzo dobry :]

3289
SeverusS dnia maj 01 2009 07:43:23

Interesujący artykuł,wiele z tego już wiedziałam,ale dobrze dowiedzieć się też czegoś nowego.

3510
matik2902 dnia maj 31 2009 20:46:49

Wielu z nas,czytając rHarryr17;ego Potterr17;ar1;,chciałoby przenieść magię do otaczającej nas szarej rzeczywistości. Często żałujemy też,że nasz kraj był w przeszłości bardzo ubogi w osoby mające związek z magią,gdy tymczasem w Anglii możemy mówić o Merlinie i Morganie,w Rumunii o Draculi,we Francji o Joannie dr17;Arc czy Nicolasie Flamelu.
Jednak nie powinniśmy myśleć,że Polska pod tym względem nie ma nic do powiedzenia,jest wręcz przeciwnie.
Pierwszym,związanym z magią miejscem w Polsce,jest niewątpliwie Łysa Góra. Jest to jeden z pradawnych ośrodków kultu religijnego. Dziś znajduje się tam Opactwo Benedyktynów,którzy,według legendy,są w posiadaniu relikwii Krzyża Świętego. Jednak,pomimo tego obecnego religijnego charakteru,do dziś istnieją legendy,jakoby na tym szczycie odbywały się sabaty czarownic. Były one najczęściej powodami tzw. polowań na czarownice,które to były bardzo popularne od XIV r11; XVIII w.
Polowania na czarownice największe natężenie osiągnęły na terenie Francji i Niemiec. W samych tylko Niemczech,jak się szacuje,posłano na stos około 100 000 osób,przy czym łowcy protestanccy celowali w ogromnych egzekucjach dokonywanych jednorazowo (po kilkadziesiąt stosów płonących jednocześnie).
W Polsce podobne prześladowania również miały miejsce,jednak nie na taką skalę. Największy proces odbył się na naszych terenach w 1775r.,kiedy to na stos posłano 14 domniemanych czarownic,jednak już w 1776r. zakazano rozpatrywania spraw mających związek z czarami. Mimo tej ustawy ostatni przypadek spalenia czarownicy dopiero miał miejsce na Warmii w miejscowości Reszel w 1811r. Warto tutaj dodać,że w Krakowie w roku 2003 odbył się,nie tyle proces o czary,co proces dotyczący pomówienia o czary. Jerzy M. - rolnik z Woli Kalinowskiej k/Krakowa pozwał do sądu swoją sąsiadkę Annę B.,która publicznie stwierdziła,że M. jest czarownikiem,który zabiera mleko od jej krów. Jako dowód przytaczała fakt,iż odstawia on codziennie 40 litrów mleka z dwóch krów,podczas gdy ona - jedynie 17. Ostatecznie proces zakończył się ugodą.
Magia u nas przejawiała się również w postaci wierzeń w magiczne stworzenia,jak i pół-ludzi żyjących w naszej świadomości. Zacznę od smoków,które,jak każdy wie,mają duży związek z naszą historią i kulturą. Oczywiście,najbardziej znany z nich to smok wawelski,o którym wie chyba nawet pięciolatek. Inny znany polski smok to smok żyjący niegdyś na ziemi kłodzkiej,z którym związane są legendy na temat powstania tamtejszych gór.
Również wampiry były bardzo popularnymi stworzeniami grasującymi na polskich ziemiach. Według słowiańskich wierzeń,wampir powstawał z nie pogrzebanych (nie spalonych) zwłok,stąd jego silne związki z własną rodziną r11; jej dręczenie,jeśli nie dopełniła obowiązku wobec zmarłego,oraz stosunki mężczyzn-wampirów (zmarłych daleko od domu,zaginionych i powracających) z własnymi żonami. Wampirze dzieci mają dar ich rozpoznawania i niszczenia. Wiara w te stworzenia musiała nasilić się po przyjęciu chrześcijaństwa i zarzuceniu ciałopalenia.
Jeżeli chodzi o alchemię,Polacy również nie byli w tyle. Nie tylko Nicolas Flamel próbował uzyskać Kamień Filozoficzny ,bo konkurencję robił mu znany polski alchemik Michał Sędziwój. Co prawda,w przeciwieństwie do Francuza,nie mamy żadnych informacji podających czy ostatecznie dokonał tego przedsięwzięcia. Sędziwój był przede wszystkim znany,jako alchemik najwyższego stopnia wtajemniczenia,dokonujący transmutacji metali nieszlachetnych w złoto. Istnieje nawet obraz Jana Matejki,na którym Sędziwój demonstruje przejętemu królowi Zygmuntowi III,uzyskane przed chwilą w jego obecności,złoto transmutowane z innego metalu. Sędziwojowi dzięki swoim doświadczeniom udało się dowieść istnienia rpowietrznej saletryr1;,która umożliwiała organizmom ludzkim oddychać i tym samym prawidłowo funkcjonować na Ziemi. Chodziło oczywiście o tlen,który odkryto przecież 150 lat później!
Do znanych postaci historycznych,które uległy wpływowi magii,należy z pewnością Elżbieta Batory,jedna z najbardziej krwawych dam w historii Polski. Myślę,że większości z was znane są anegdoty o hrabinie,która chcąc posiąść wieczną młodość,torturowała,a potem okrutnie zabijała młode i piękne niewiasty,biorąc następnie kąpiele w ich krwi. Elżbieta była kobietą piękną i inteligentną,jednakże miała skłonności do napadów gniewu,a także była podatna na różnego rodzaju sugestie dotyczące jej urody. Odwiedzała ona często swoją ciotkę Karolę - to na jej dworze poznała dwie czarownice: Dorotheę Szantes i Annę Darvulię. Ta druga stała się prawdopodobnie inspiratorką zbrodni,dokonanych przez hrabinę r11; kiedyś Elżbieta w złości uderzyła służkę tak mocno,że krew z jej nosa padła na twarz hrabiny. Spojrzawszy w lustro,Elżbieta zauważyła,że pojawiające się już zmarszczki zniknęły z jej oblicza. Darvulia wykorzystała złudzenie,jakiemu uległa jej pani i przekazała jej rstarożytną mądrośćr1;: odbierając komuś krew,można przejąć fizyczne i duchowe cechy tej osoby.
Jednak najważniejszą osobą,z jaką możemy skojarzyć magię w Polsce,był z pewnością Pan Twardowski. Wedle legendy Twardowski był szlachcicem,mieszkającym w Krakowie w XVI wieku. Zaprzedał duszę diabłu w zamian za wielką wiedzę i znajomość magii. Chciał jednakże przechytrzyć diabła,więc do podpisanego z nim cyrografu dodał paragraf mówiący o tym,że diabeł może zabrać jego duszę do piekła jedynie w Rzymie,do którego mistrz wcale nie planował się udawać. Z pomocą czarta Twardowski zyskał bogactwo i sławę,stając się w końcu dworzaninem króla Zygmunta Augusta. Król ów po śmierci swej małżonki otoczył się astrologami i magami. Jak głoszą legendy,to właśnie Twardowskiemu udało się wywołać ducha zmarłej Barbary.
Po wielu latach,w karczmie pod nazwą rRzymr1;,bies dopadł w końcu Twardowskiego. Ostatecznie wylądował on na Księżycu,gdzie przebywa po dziś dzień,obserwując poczynania ludzi na Ziemi. Jest to tylko legenda,która jednak ma w sobie zalążki prawdziwych wydarzeń.
Postać Pana Twardowskiego jest z pewnością wzorowana na Janie Twardowskim,postaci jak najbardziej autentycznej. Był on z pochodzenia Niemcem i w swoich rodzinnych stronach studiował magię (jako kierunek naukowy,który był na równi ze wszystkimi innymi). Najważniejszym przedmiotem z nim związanym było Lustro Twardowskich ,rzekomo za pomocą którego mag przywrócił do życia zmarłą żonę ostatniego z dynastii Jagiellonów Zygmunta III Augusta,Barbarę Radziwiłłównę. Postać mistrza Twardowskiego łączona jest bardzo często z Bydgoszczą,dokąd zawitał w roku 1560. W mieście odmłodził żonę burmistrza. Na cześć wizyty Pana Twardowskiego w Bydgoszczy przygotowano jego figurę,która pojawia się w oknie jednej z kamienic na Starym Rynku,codziennie o godzinie 13:13 oraz 21:13. Pan Twardowski punktualnie,w akompaniamencie specjalnie na tę okazję skomponowanej muzyki,wychodzi ukłonić się zebranym,pomachać do nich i śmiejąc się złowieszczo,skrywa się w swoim oknie (co mogę,jako,że od urodzenia mieszkam w Bydgoszczy,potwierdzić osobiście).
Mam nadzieję,że ten artykuł zmienił trochę wasze podejście zarówno do historii Polski,jak i do samej magii,która nie zawsze była wyobrażana tak,jak opisała to pani Rowling w swoich książkach.

3746
Emmeline dnia czerwiec 18 2009 10:00:52

Fajnie wiedzieć że Polska nie jest w tyle. Dużo ciekawych rzeczy się dowiedziałam.

3754
Lady_Black dnia czerwiec 19 2009 16:39:07

Interesujące. Na prawdę interesujące.

3974
MinihlKnuspix dnia lipiec 09 2009 23:48:21

Gdyby było tak z 2-3 szkoły na województwo bo przecież fanów HP w polsce jest 20 mln minimum no moze przesadzilem ale 15 mln napewno . na wojewodztwo bylo by pare set tysiecy wiec nawet wiecej powinno byc takich szkół i stworzyli by taką podobną szkołę nawet nie w takim zamku jak Hogwart niektórzy by nawet chodzili do szkoły bez uroku jak hogwart z wierzchu ale w środku można by tak udekorować . Pomyślało by o tym pare osób nieżle by na tym zarobili jeżeli patzreć na fundusze .

4062
Jackie dnia lipiec 18 2009 17:04:16

Swietny art. chociaz ja bym nie chciał żyć w świecie magii,bo w świecie harrego pottera jest ukazana garstka ludzi magicznych a na swiecie jest zbyt duzo ludzi którzy mogliby wykozystywac magie w dwojaki sposob Smile

4471
janioPC123 dnia sierpień 14 2009 19:06:58

:yes::yes::yes:zgadzam się prawie z karzdym.
ten artykuł jest świetny:yes::yes::yes:

4497
Ginny_Malfoy dnia sierpień 16 2009 14:51:09

Ten artykuł jest świetny jak dotychczas o tym nie wiedziałam :bigeek::shy::yes:Happy

3231
gosia97xxx dnia sierpień 19 2009 15:31:58

Jak do tych czas to najlepszy artykuł jaki czytałam Smile

3745
Draconka1369 dnia sierpień 20 2009 19:01:14

szkoda ze juz w naszych czasach nei ma zcerownic .Chociaz w moim miescie tez byla niejaka zcarownica Hilda Kogel chcieli ja spalic ale ksiaze zgodzil sie ja wyslac na wygnanie .Ciekawe gdzie jest jej grob .Czmeu nienawidzono tak czarfownic ? moze dlatego ze sie ich bano to mnei dziwi i ciekawi .

4516
boruwa dnia sierpień 26 2009 17:08:59

inetesujes ie psychotroniką czyli chistoria magi jest mi dobrze znana i mósze przyznać ze niczym mnie ten artykół nie zaskoczył. do tego jest napisany po prostu nudno. nie chce sie tego czytać...

4713
Mandragora dnia wrzesień 29 2009 17:49:06

Flamel żył naprawdę? A może życie miesza mi się z fikcją?

5346
herma_nata dnia marzec 29 2010 11:04:51

Ciekawe,nawet bardzo. Wink

5425
Lunek90 dnia kwiecień 06 2010 13:47:07

fajny artykuł szkoda że czasy kiedy były czarownice i inne tego typu stworzenia bezpowrotnie odeszły

3671
albert828 dnia maj 09 2010 13:35:40

no nie wiem może każdy by bał się w ten czas i nie wychodził by z domu:uhoh::uhoh::uhoh:

5541
dullahan dnia maj 14 2010 20:16:20

Artykuł bardzo ciekawy,ale doczepię się merytoryki. Elżbieta Batory była siostrzenicą króla polskiego,ale nie była polką,a węgierką. Nie mówiła nawet po polsku.

5626
Olcia333 dnia czerwiec 14 2010 17:17:29

Bardzo interesujacy,ciekawy i wogłóle zajefajnyHappyHappyHappy

5916
madmuazel dnia sierpień 19 2010 07:50:21

sabaty czarownic na Łysej Górze Happy

5852
lili409 dnia wrzesień 01 2010 14:57:10

Świetny artykuł nie wiedział że w historii Polski było cokolwiek o magii. Teraz wiem. Dzięki.Pfft

6143
Tevon dnia listopad 23 2010 16:41:15

A na ślasku jest demon Babok Pfft Straszyli mnie nim w dzieciństwie Pfft

6202
LunaiTonks dnia marzec 03 2011 12:02:17

na dodatek mamy tego beznadziejnego szukającego o którym też była mowa !

6444
achoru1998 dnia lipiec 25 2011 10:55:42

Fajny artykuł Smile

6486
KingaHP dnia sierpień 06 2011 13:36:16

Fajny artykuł ale długi

6563
RafcioPP dnia sierpień 29 2011 21:12:26

no nie chciało mi sie za bardzo czytać

6639
K@gut dnia styczeń 07 2012 08:38:09

nawet nawet :shy:PfftShock

6093
nixella knot dnia styczeń 18 2012 09:58:43

troche długie ale nawet spoks:yes:

6755
laura241202 dnia maj 30 2012 19:56:10

Yyych...Nie ma się do czego przyczepić...Angry

6883
Seba LPO dnia wrzesień 30 2012 09:44:09

Doskonały i na temat ! mi się bardzo podobał widać że wiesz co robisz Cool

5829
carnage15 dnia marzec 10 2013 16:02:26

No w sumie fajne.

6977
Jullie dnia marzec 16 2013 19:27:33

Wielu z nas,czytając rHarryr17;ego Potterr17;ar1;,chciałoby przenieść magię do otaczającej nas szarej rzeczywistośc

Oczywiście ,że tak Huh

7048
patitszsz dnia lipiec 20 2013 10:46:44

Fajny artykuł ; )

7119
RillaDeVillis dnia grudzień 11 2013 05:45:19

super piszesz! Podoba mi sie!

7137
kendra malfoy dnia marzec 22 2014 15:45:54

polska nigdy nie będzie w tyle!
artykuł fajny ;-)

7292
dongdong8 dnia luty 13 2017 06:54:49

true religion
ugg boots
golden state warriors jerseys
louis vuitton outlet
tory burch handbags
jordan femme
nike roshe run
ray ban glasses
nike cortez
chanel handbags
louis vuitton
canada goose
air max sale
coach outlet
michael kors uk
ray ban canada
christian louboutin uk
nike roshe
mcm bags
canada goose uk
mont blanc ballpoint pen
true religion jeans
sac longchamp
ralph lauren uk
nike nfl jerseys
louis vuitton
michael kors outlet
ray ban pas cher
celine outlet
ralph lauren outlet
ray ban sunglasses
ugg boots
coach outlet online
louis vuitton handbags
ralph lauren outlet
cheap nfl jerseys
jordan retro
nike air max
gucci outlet online
cheap oakley sunglasses
polo outlet
michael kors
ray ban outlet
chanel bags
retro jordans
denver broncos jerseys
fitflop shoes
coach factory outlet
replica watches
coach outlet online
michael kors
true religion outlet
adidas outlet
fitflop shoes
air jordan shoes
ugg outlet
celine handbags
fitflops
ugg boots outlet
ray ban sunglasses uk
adidas yeezy
hermes scarf
ray ban sunglasses
louboutin outlet
ed hardy
rolex watches
timberland outlet
ray ban sunglasses
ralph lauren outlet
calvin klein
cincinnati bengals jerseys
rolex watches
adidas zx flux
coach factory outlet
gucci outlet
nike outlet
ed hardy clothing
coach factory outlet
adidas nmd
louis vuitton outlet online
giuseppe zanotti
goose outlet
cheap ray ban sunglasses
adidas nmd
hermes bags
kate spade outlet
gucci uk
polo ralph lauren uk
fitflops sale
michael kors handbags
ugg boots paris
rolex watches
ralph lauren
minnesota vikings jerseys
montblanc pen
ray ban sunglasses
coach outlet online
ralph lauren outlet online
louis vuitton pas cher
louis vuitton handbags
tory burch
oakley sunglasses
true religion jeans
red bottom
ugg boots
fitflops
canada goose
louis vuitton outlet
oakley store
washington wizards jerseys
michael kors handbags
coach factory outlet
ralph lauren
michael kors handbags
cheap jordans
oakley
ralph lauren outlet
mlb jerseys
ugg australia
kate spade
uggs outlet
ugg boots
miami heat jerseys
longchamp handbags outlet
cheap jordan shoes
new york knicks jerseys
pandora charms
snapbacks wholesale
michael kors outlet online
michael kors handbags
louis vuitton outlet
michael kors outlet
louis vuitton
boston celtics jerseys
coach outlet
coach outlet
dallas mavericks jerseys
chicago bulls jerseys
pittsburgh steelers jerseys
michael kors outlet
adidas trainers
oklahoma city thunder jerseys
louis vuitton outlet stores
ugg outlet
true religion outlet
rolex watches
ugg australia
hollister clothing
adidas trainers uk
the north face
louboutin shoes
oakley sunglasses
adidas ultra boost
ugg boots
ugg outlet
ugg italia
louis vuitton outlet
nike outlet store
ray ban wayfarer
nike huarache
instyler
michael kors outlet
polo ralph lauren
ice jerseys
oakley sunglasses
louboutin shoes
longchamp outlet
mont blanc pens
moncler
louis vuitton
prada outlet
louis vuitton outlet
nike air max pas cher
nhl jerseys
coach canada
moncler
moncler jackets
nike sb
scarpe hogan
nike outlet
tory burch outlet
true religion outlet
adidas originals
ugg boots
adidas shoes
cleveland cavaliers jerseys
nike air max 2016
basketball shoes
louis vuitton
christian louboutin shoes
nike roshe run
canada goose outlet
ray-ban wayfarer
uggs australia
louis vuitton belt
oakley sunglasses cheap
adidas yeezy
north face outlet
cheap mlb jerseys
christian louboutin shoes
nike air max
ralph lauren polo
supra sneakers
pandora jewelry
canada goose outlet
polo ralph lauren
michael kors handbags
beats by dre
replica watches
seattle seahawks jerseys
canada goose outlet
michael kors handbags
christian louboutin paris
retro jordan shoes
ray ban wayfarer
adidas yeezy shoes
red bottom shoes
toms outlet
cheap ugg boots
nike free run
pandora uk
cheap uggs
abercrombie & fitch
adidas nmd r1
ray ban sunglasses
timberland outlet
louis vuitton purses
ralph lauren outlet
michael kors outlet
oakley sunglasses
coach factory outlet
prada handbags
hilfiger outlet
oakley sunglasses
gucci handbags
nba jerseys
adidas yeezy 350
ralph lauren polo shirts
toms shoes
hollister
ugg boots
ray ban sunglasses
michael kors outlet
coach factory outlet
canada goose jackets
uggs pas cher
ugg outlet
michael kors outlet clearance
adidas originals
timberland boots
coach outlet
michael kors
oakley sunglasses
polo ralph lauren outlet
toms shoes
coach outlet store online
nike blazer
hollister clothing
christian louboutin pas cher
coach outlet
nike air max
louis vuitton outlet
ugg outlet
christian louboutin uk
ugg boots
beats by dr dre
omega watches
christian louboutin outlet
oakley sunglasses
ugg outlet
true religion uk
coach outlet
ray ban sunglasses wholesale
hollister clothing
christian louboutin shoes
louis vuitton handbags
louis vuitton
cheap jordans
coach outlet
polo ralph lauren
louis vuitton outlet stores
roshe run
pandora charms
toms shoes
timberland boots
ray ban sunglasses
mbt shoes
nike roshe run
polo ralph lauren
canada goose
toms wedges
oakley sunglasses wholesale
coach outlet online
abercrombie
louis vuitton handbags
toms shoes
coach outlet
louis vuitton outlet
chaussures louboutin
nike air max 2016
ugg outlet
cheap oakley sunglasses
canada goose outlet
toms uk
the north face jackets
san antonio spurs jerseys
adidas outlet
pandora jewelry
michael kors outlet
los angeles clippers jerseys
oakley sunglasses
jordan outlet
michael kors outlet online
mbt outlet
mcm bags
true religion jeans
ray-ban sunglasses
michael kors
louis vuitton outlet
pandora bracelet
fitflops
mont blanc pens
nike roshe
louis vuitton
timberland boots
cheap nhl jerseys
cheap ray ban sunglasses
oakley sunglasses
gucci outlet online
cheap jordan shoes
oakley sunglasses wholesale
cheap ray ban sunglasses
mont blanc pens
air jordan pas cher
louis vuitton outlet
michael kors canada
michael kors outlet
kate spade
cheap nba jerseys
tommy hilfiger
coach factory outlet
coach outlet online
christian louboutin outlet
burberry outlet
louis vuitton
replica rolex watches
tiffany and co
abercrombie and fitch
michael kors outlet
moncler jackets uk
ugg outlet
tory burch handbags
rolex watches
michael kors handbags
coach outlet
ray ban sunglasses
ray ban sunglasses
nike tn pas cher
coach handbags
polo ralph lauren
ugg sale
gucci shoes
coach handbags
prada outlet
louis vuitton paris
tods shoes
ralph lauren polo
coach outlet online
coach factory outlet online
adidas outlet
coach factory outlet
adidas trainers
ugg boots outlet
coach outlet store online
new england patriots jerseys
coach outlet
jordans
christian louboutin
gucci outlet
kate spade
pandora jewelry
seattle seahawks jerseys
burberry outlet
toms wedges
true religion sale
mlb jerseys
moncler paris
michael kors bags
louis vuitton outlet
michael kors
oakley sunglasses
ray ban sunglasses
coach outlet
michael kors outlet clearance
nike air max uk
moncler uk
nike huarache
hollister kids
louboutin shoes
moncler pas cher
canada goose
louis vuitton
true religion jeans
michael kors outlet
nike trainers
cheap jordan shoes
ugg outlet
michael kors outlet
nike air force 1
louis vuitton uk
louis vuitton handbags
mlb jerseys
replica watches
nike air max uk
20172.13wengdongdong

7296
lcklck16 dnia marzec 28 2017 12:16:01

chanyuan2017.03.28
michael kors outlet
true religion sale
ralph lauren outlet
ralph lauren polo
michael kors handbags sale
adidas shoes
prada sunglasses
pandora outlet
ray ban sunglasses
air max 90
ray bans
ysl outlet
coach outlet
cheap ray ban sunglasses
nike roshe run
mcm backpack
tods outlet
jerseys wholesale
nike store uk
coach outlet online
louis vuitton
louis vuitton handbags
replica watches
kate spade handbags
pandora charms sale clearance
cheap mlb jerseys
ecco shoes
polo ralph lauren
michael kors handbags
louis vuitton outlet
oakley sunglasses
mulberry handbags
michael kors outlet online
coach outlet online coach factory outlet
ferragamo shoes
nike outlet
michael kors outlet clearance
cartier watches
burberry outlet
air max 90
lebron james shoes
cheap jordans
oakley sunglasses
lacoste pas cher
cartier watches
christian louboutin shoes
mulberry outlet
dior sunglasses
coach outlet store online
borse gucci
ralph lauren uk
oakley sunglasses wholesale
oakley sunglasses sale
michael kors handbags
gucci outlet
coach outlet store online
mulberry bags
coach outlet
christian louboutin sale
longchamp
nike shoes uk
ray bans
rolex watches
cheap ray ban sunglasses
cleveland cavaliers jersey
air max uk
michael kors factory outlet
michael kors wallets for women
michael kors outlet clearance
oakley sunglasses wholesale
fitflops sale
michael kors outlet online
mulberry handbags sale
ray ban wayfarer
burberry canada
futbol baratas
ray ban sunglasses
cazal sunglasses
mizuno running shoes
cheap ray ban sunglasses
nike air max
mulberry handbags
hermes outlet
christian louboutin sale
cheap oakley sunglasses
vans shoes
michael kors uk
oakley sunglasses
rolex watches
Basketball Shoes
cheap oakley sunglasses
mcm outlet
hollister uk
fitflops
polo ralph lauren
cheap nhl jerseys
ray ban sunglasses uk
swarovski crystal
christian louboutin outlet
nfl jerseys wholesale
oakley sunglasses wholesale
michael kors handbags clearance
longchamp outlet
polo outlet
ferragamo shoes
coach outlet
cheap ray ban sunglasses
true religion uk
coach outlet
oakley sunglasses
hermes belt
cheap oakley sunglasses
michael kors handbags outlet
cheap mlb jerseys
michael kors outlet
cheap oakley sunglasses
coach factory outlet
cheap jordans
oakley sunglasses wholesale
michael kors handbags outlet
louis vuitton handbags
ralph lauren outlet
cheap nfl jerseys
ecco outlet
coach outlet online
cheap football shirts
nike store
ferragamo shoes
polo ralph lauren
cheap nfl jerseys
adidas trainers
air jordan 4
cheap snapbacks
yeezy boost
coach outlet canada
prada shoes
lebron james shoes
michael kors outlet
louis vuitton pas cher
asics
cheap oakley sunglasses
swarovski crystal
cheap ray bans
louis vuitton outlet
cheap ray bans
replica watches
swarovski crystal
nike store uk
michael kors outlet
ferragamo outlet
polo outlet
adidas wings
michael kors handbags
louis vuitton outlet stores
cheap nike shoes
oakley sunglasses
oakley sunglasses
louis vuitton outlet
[url=http://www.ralphlauren-polConfused2rg.uk]ralph lauren[/url]
nike shoes for women
michael kors outlet online
true religion outlet
louis vuitton outlet clearance
lacoste polo shirts
coach outlet online
nba jerseys wholesale
louis vuitton outlet online
louis vuitton uk
true religion jeans
los angeles lakers
mac cosmetics
herve leger outlet
michael kors outlet clearance
cheap oakley sunglasses
louis vuitton handbags
hollister clothing
gucci outlet online
adidas nmd
coach factory outlet
ralph lauren
air max uk
michael kors outlet online
true religion outlet
kobe 9
salomon shoes
hollister
fitflops
michael kors handbags outlet
true religion jeans
salomon outlet
oakley sunglasses wholesale
coach factory outlet
coach outlet online
polo ralph lauren
pandora jewelry
Nike Free shoes
michael kors outlet clearance
coach outlet online coach factory outlet
thomas sabo charms
christian louboutin shoes
louis vuitton
ray ban sunglasses
beats by dr dre
michael kors outlet clearance
cheap oakley sunglasses
coach outlet online
polo outlet
michael kors uk
polo outlet
true religion uk
michael kors outlet clearance
tory burch outlet online
louis vuitton handbags
rolex outlet
hermes belts
ralph lauren polo
rolex outlet
christian louboutin outlet
coach factory outlet
cartier watches for women
coach factory outlet
pandora jewellery
links of london
ray-ban sunglasses
hollister clothing
oakley sunglasses
michael kors
louis vuitton
juicy couture outlet
cheap jerseys wholesale
coach factory outlet
rolex watches for sale
ferragamo outlet
fitflops
michael kors handbags clearance
louis vuitton handbags
longchamp handbags
louis vuitton online
coach outlet
hermes bags
coach outlet online
kevin durant shoes
ray ban sunglasses uk
hollister clothing
cheap nfl jerseys
coach outlet online coach factory outlet
pandora jewelry
ray-ban sunglasses
polo ralph lauren outlet
michael kors outlet stores
nike trainers
coach outlet online
kd shoes
rolex watches
ray bans
adidas outlet store
polo outlet
fitflops
oakley sunglasses
beats by dre
louis vuitton outlet store
louis vuitton outlet online
fred perry polo shirts
polo outlet stores
ralph lauren
nike shoes
christian louboutin outlet
michael kors outlet
ralph lauren polo
cheap ray ban sunglasses
fitflops sale clearance
tory burch outlet online
omega watches
michael kors outlet
ray ban sunglasses wholesale
fitflops sale clearance
ralph lauren polo
louis vuitton outlet online
true religion outlet
louis vuitton
beats headphones
ray ban sunglasses
true religion jeans
cheap jordans
coach outlet
gucci site ufficiale
christian louboutin outlet
coach outlet
oakley sunglasses wholesale
oakley sunglasses
true religion jeans
christian louboutin
louis vuitton outlet
ray ban sunglasses
michael kors handbags
ralph lauren uk
rolex watches
coach handbags
louis vuitton outlet stores
ray ban sunglasses
chrome hearts outlet
nike shoes
ray ban sunglasses
fitflops sale clearance
louis vuitton outlet
coach outlet online
cheap ray ban sunglasses
michael kors handbags
coach factory outlet
michael kors handbags
longchamp outlet
coach outlet
coach outlet online
air max 90
ray ban sunglasses
coach factory outlet
cheap nba jerseys
oakley sunglasses
[url=http://www.ralphlauren-polConfused2rg.uk]ralph lauren polo[/url]
gucci outlet
michael kors outlet
ray-ban sunglasses
christian louboutin
coach outlet
ray ban sunglasses
coach outlet
swarovski outlet
prada outlet
michael kors outlet clearance
adidas shoes
nike air max 2015
louis vuitton handbags
cheap oakley sunglasses
kate spade handbags
polo pas cher
louis vuitton
michael kors
oakley sunglasses wholesale
nike air force 1
tory burch outlet online store
chrome hearts
louis vuitton outlet
oakley sunglasses sale
nike shoes
oakley sunglasses wholesale
polo ralph lauren
christian louboutin
chrome hearts outlet
swarovski outlet
nike roshe one
burberry outlet
coach factory outlet
supra shoes
michael kors
hermes birkin
michael kors outlet online
michael kors handbags
coach outlet store online
cheap ray ban sunglasses
bottega veneta outlet
mulberry bags
true religion jeans
tory burch outlet
jordan shoes
coach outlet clearance
christian louboutin outlet
true religion jeans
coach outlet clearance
coach factory outlet
nike roshe
instyler ionic styler
fitflops outlet
gucci bags
gucci outlet
coach outlet store online
michael kors factory outlet
coach outlet online
hollister clothing
polo outlet store
michael kors outlet
michael kors wallets
coach outlet
michael kors factory outlet
cartier watches
tory burch shoes
ralph lauren outlet stores
oakley sunglasses
beats by dr dre
louis vuitton outlet
borse louis vuitton
fitflops shoes
cheap oakley sunglasses
coach outlet online
cheap oakley sunglasses
true religion jeans
polo outlet online
coach factory outlet
oakley sunglasses
nike trainers
swarovski jewelry
reebok trainers
oakley sunglasses
oakley sunglasses sale
michael kors outlet
pandora outlet
michael kors outlet clearance
chrome hearts
cheap nba jerseys
nike trainers
louis vuitton outlet
coach outlet online coach factory outlet
oakley sunglasses
soccer jerseys
coach factory outlet
nike air max
pandora charms
gucci handbags
ray ban sunglasses
tory burch outlet stores
puma outlet
ray ban sunglasses
converse shoes
new balance shoes
michael kors outlet store
louis vuitton
oakley sunglasses
nike mercurial
pandora jewelry
longchamp handbags
true religion jeans
louis vuitton outlet
montblanc pens
coach outlet online coach factory outlet
cheap oakley sunglasses
louis vuitton outlet
fitflops sale clearance
hollister shirts
fitflops sale clearance
michael kors outlet clearance
polo ralph lauren
cheap oakley sunglasses
swarovski uk
longchamp handbags
coach outlet online
polo ralph lauren
true religion jeans
michael kors handbags
tory burch outlet
louis vuitton
mulberry handbags
cartier watches
mbt shoes
michael kors
rolex watches
burberry outlet
michael kors handbags
louis vuitton
louis vuitton
swarovski crystal
oakley sunglasses
tory burch outlet
christian louboutin uk
ralph lauren polo shirts
los angeles lakers jerseys
thomas sabo
ray ban sunglasses
gucci outlet online
oakley sunglasses
louis vuitton outlet
adidas nmd runner
cartier outlet
louis vuitton
coach factory outlet
oakley sunglasses wholesale
cheap jordans
louis vuitton outlet
louis vuitton outlet
cheap ray ban sunglasses
pandora outlet
true religion jeans
polo ralph lauren
michael kors canada
air max 90
oakley sunglasses
gucci borse
polo ralph lauren
cheap ray bans
coach factory outlet online
ralph lauren
valentino outlet
michael kors bags
christian louboutin online
kobe bryant shoes
coach outlet online
coach outlet online
michael kors handbags
coach outlet online
louis vuitton outlet stores
kate spade
tory burch outlet
nike outlet store
oakley sunglasses
christian louboutin outlet
nike huarache
jordan shoes
christian louboutin outlet
michael kors outlet
cheap oakley sunglasses
nike outlet store
louis vuitton outlet
coach outlet online
polo outlet stores
swarovski outlet
ralph lauren outlet
cheap oakley sunglasses
ralph lauren shirts
nike foamposite
roshe run
ray ban sunglasses outlet
michael kors outlet clearance
christian louboutin shoes
coach outlet online coach factory outlet
nike free 5
ralph lauren outlet
ray ban sunglasses
michael kors
christian louboutin shoes
nike trainers
michael kors outlet clearance
swarovski jewellery
coach factory outlet
michael kors outlet online
oakley sunglasses wholesale
louis vuitton borse
soccer jerseys
mac cosmetics sale
yeezy boost
louis vuitton
giuseppe zanotti outlet
christian louboutin
ralph lauren
ferragamo outlet
cheap jordans free shipping
michael kors outlet
louis vuitton outlet
louis vuitton
football shirts
cheap oakley sunglasses
michael kors handbags
nike shoes
fitflops
oakley sunglasses wholesale
louis vuitton outlet
oakley sunglasses wholesale
oakley sunglasses
rolex uk
air max 90
prada handbags
cheap oakley sunglasses
coach outlet
nike huarache
fitflops shoes
coach outlet clearance
rolex watches
adidas uk
louis vuitton outlet stores
burberry outlet
nike air max
polo ralph lauren outlet
nba jerseys
michael kors outlet
cartier outlet
louis vuitton outlet
louis vuitton
louis vuitton
oakley sunglasses wholesale
mulberry handbags
gucci outlet
gucci outlet online
tory burch outlet online
polo ralph lauren
cheap ray bans
polo ralph lauren
hollister clothing
louis vuitton
ralph lauren uk
basketball shoes
cleveland cavaliers jerseys
michael kors outlet clearance
coach outlet online
michael kors handbags
reebok outlet store
kobe shoes
polo outlet
mulberry handbags
coach outlet online
coach outlet
michael kors outlet clearance
yeezy boost 350
louis vuitton outlet clearance
hollister clothing
swarovski jewelry
polo ralph lauren
coach outlet
ray ban sunglasses
louis vuitton uk
tory burch outlet
hollister sale
mont blanc pens
longchamp handbags
oakley sunglasses wholesale
louis vuitton outlet
true religion jeans
cheap jordans for sale
oakley sunglasses sale
sac louis vuitton pas cher
cartier watches for sale
nike blazer pas cher
polo ralph lauren outlet
fitflops sale clearance
mulberry sale
gucci outlet
iphone case
coach outlet
yeezy boost 350
ray ban sunglasses
coach outlet
louis vuitton outlet
ralph lauren pas cher
ray ban sunglasses
adidas nmd runner
nike blazer pas cher
ed hardy clothing
longchamp
fitflops sale clearance
michael kors outlet
ray ban sunglasses
ray ban sunglasses
nike roshe run
michael kors outlet online
louis vuitton outlet
marc jacobs outlet
coach outlet
coach outlet online
swarovski crystal
louis vuitton handbags
gucci handbags
longchamp outlet
kate spade outlet
swarovski crystal
cheap ray ban sunglasses
oakley sunglasses
longchamp handbags
rolex watches,rolex watches,swiss watches,watches for men,watches for women,omega watches,replica watches,rolex watches for sale,rolex replica,rolex watch,cartier watches,rolex submariner,fake rolex,rolex replica watches,replica rolex
michael kors outlet
ferragamo shoes
michael kors handbags
rolex watches
louis vuitton handbags
versace sunglasses
michael kors outlet

Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?